Работата на отворено влијае позитивно на продуктивноста

Компаниите преземаат чекори за да ја поттикнат продуктивноста кај своите вработени. Но, малку од нив се подготвени да излезат од комфор зоната и да воведат новитети на работното место.

Големите гиганти како што се Google, Apple, Microsoft и други, го воведоа биофилниот дизајн на работното опкружување. 

Чувството на смиреност, среќа и освежување кога сме надвор е доказ дека луѓето се поврзани со природата.

Но, доколку немате можност да работите на отворено, првенство заради тоа што доаѓа зимата, може да ги примените следниве совети.

Растенијата во работното опкружување го ублажуваат стресот, ја поттикнуваат креативноста и продуктивноста. Затоа, повеќето компании го практикуваат, а со тоа, нивните вработени имаат бројни придобивки.

Нашето расположение се подобрува кога сме надвор. Времето поминато во природа го намалува ризикот од депресија и анксиозност.

Исто така, прошетката во парк или гледањето слики од природата ги подобруваат меморијата и концентрацијата.

Затоа, времето за пауза искористете го да излезете на воздухот.

Во канцелариите пожелно е да има големи прозорци за да влегува дневната светлина. Купете цвеќе или донесете некакво растение.

реклама

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Заев со рејтинг 9,4%, Мицкоски 4,2% - покажа истражувањето на Брима Галуп

Read more

Русија го одобри лекот Коронавир за лекување од COVID-19

Read more

Се затвораат плажите во Шпанија

Read more

Живот

Дали е подобро да се посвои машко или женско маче?

Read more

Насилство има и во училиштата без мешан етнички состав

Read more

Три хороскопски знаци кои секогаш го добиваат она што го сакаат

Read more

Детална процедура: Што да правите ако се заразите со коронавирус во Грција?

Read more

Магазин

Намирници кои го прочистуваат црниот дроб

Читај повеќе

Врска со најдобриот пријател: Паметна одлука или голема грешка?

Читај повеќе
  • play_arrow

Предлог за ручек: Ќофте во бел сос

Читај повеќе
  • play_arrow

Направи сам: Средство за чистење када од само две состојки

Читај повеќе
  • play_arrow

Дали е подобро да се посвои машко или женско маче?

Читај повеќе

Луѓето со оваа крвна група најмногу привлекуваат комарци

Читај повеќе

Русија го одобри лекот Коронавир за лекување од COVID-19

Читај повеќе

Десерт на денот: Орео торта од 5 состојки

Читај повеќе
  • play_arrow

Летен фит предизвик: Затегнете ги нозете

Читај повеќе