Работата од дома ве „убива“? Вратете се во живот со овие добри навики

Пандемијата принуди многумина од нас да работат од дома, особено оние чија професија се потпира на работа со компјутер.

Со оглед на тоа дека ситуацијата нѐ фати неподготвени, голем дел од канцелариските работници едноставно само ги спакуваа компјутерите и се преселија во „домашната канцеларија“.

Но, не секој е технички подготвен да работи од дома, па бирото често е импровизирано, исто како и столицата. Голема е веројатноста дека лошата поставеност на телото да резултира со болки во главата, вратот, рамената, грбот и рацете, болки за кои досега не знаевте.

Седечката работа и онака со себе носи многу здравствени ризици, дури и кога имате најдобри ергономски дизајнирани услови за работа. Според најновите истражувања, секој од нас во просек поминува околу 7,7 часа дневно во седечка положба. Секојдневното седење има многубројни последици на телото, а неактивноста е четврта најчеста причина за предвремена смрт во светот.

Долготрајното седење може сериозно да влијае на здравјето, а според последните истражувања во Велика Британија, од ваквиот начин на однесување годишно умираат 70.000 луѓе, повеќе отколку од рак на белите дробови, пренесува Daily Mail.

Друго истражување спроведено во САД покажа дека дури ни редовната физичка активност вон работното време не ја надоместува штетата што ја предизвикува долготрајното седење без правење паузи и раздвижување.

Со оглед на тоа дека сѐ повеќе се зголемува бројот на седечки професии, а се чини и ќе работиме од дома уште долго време, реагирајте уште пред да ги забележите првите тегоби од долгото седење.

Правете чести паузи со станување, истегнување и раздвижување за време на работниот ден (на секои 30 до 60 минути), а во текот на денот направете една прошетка од најмалку 30 минути активно одење.

Седечката работа (и седечкиот начин на живот воопшто) го зголемуваат ризикот од прекумерна дебелина, дијабетес, кардиоваскуларни болести, рак на дебелото црево, како и предвремена смрт.

Ако веќе ги чувствувате болките предизвикани од работата пред компјутер, со овие три вежби ќе се вратите во живот:

Remote video URL
реклама

Прв воздушен напад на САД по наредба на Џо Бајден, 17 загинати

Read more

Peugeot го смени „лавчето“ – дали ви се допаѓа?

Read more

Некогаш беше најдебелото дете во светот, сега никој не може да го препознае

Read more

Петте најлоши пози во сексот

Read more

Здравје

Четири причини зошто страдате од надуеност навечер

Read more

Четири знаци дека јадете премногу сол

Read more

Несоницата предизвикува сериозни заболувања - како да се справите на природен начин?

Read more

Кои земји сѐ уште не почнале со вакцинација?

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Сега ќе ви покажам како се става маскара на правилен начин

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ако имате бескрајно многу пари засекогаш?

Читај повеќе

Четири причини зошто страдате од надуеност навечер

Читај повеќе

Кои здравствени проблеми ги имаат мажите поради нередовен секс?

Читај повеќе

Што посакувам да ме научеа по Сексуално oбразование во средно?

Читај повеќе

Oбединети балкански дизајнери на шоурум со триесет европски брендови

Читај повеќе

Неидентификуван летачки објект над Ново Мексико

Читај повеќе
  • play_arrow

Руски дипломати на необичен начин си заминаа од Северна Кореја

Читај повеќе

Зошто не можат да најдат љубов? Лавот е егоист, Бикот предвидлив

Читај повеќе