Работи кои мора да ги промените за побрз Windows 10 (II дел)

Откако во првиот дел читавте за тоа како да го исклучите споделувањето ажурирања, да ги отстраните досадните известувања, да ги тргнете рекламите од Start менито, како и надворепните реклами, сега ви носиме уште 4 трикови за тоа како вашиот Windows 10 да го направите побрз.

Cortana ве претставува

Cortana е виртуелен личен асистент во оперативниот систем Windows 10, кој собира податоци за вас. Овие податоци најчесто се говорни и ракописни (ако користите пишување на екран), но и историја на пишување на тастатура... Сето ова можете да го исклучите и да ги избришете постоечките податоци за вас преку одење во Settings, потоа во Privacy, ќе изберете Inking & typing од менито лево и ќе ја исклучите единствената достапна опција.

Апликации кои работат во позадина

Во Windows 10 многу апликации се подигнуваат и работат во позадина, дури и ако ги немате отворени. Овие апликации можат да примаат информации, да испраќаат известувања, да преземаат и инсталираат ажурирања и на друг начин да трошат интернет и траење на батеријата без многу известувања. Ако користите лаптоп и врска што има ограничен број на сообраќај, нема да биде лошо да ја исклучите оваа функција.

Повторно треба да отидете во делот Privacy во Settings и да изберете Background apps од менито лево. Сега имате опција да ги исклучите апликациите во позадина или да поминете низ списокот со апликации и да исклучите поединечни апликации.

Синхронизација

Windows 10 обожува синхронизација. Сè, од системските поставки, теми, лозинки и историја на пребарување стандардно се синхронизираат со вашите најавени уреди. Се разбира, не сите сакаме нашата историја на пребарување на телефонот да се синхронизира со нашиот компјутер и обратно.

Еве како да го контролирате (и исклучите) синхронизирањето. Одете во Settings и изберете ја опцијата Accounts. Во новиот прозорец, изберете Sync your settings лево за да добиете прозорец каде што можете да ја исклучите целата или индивидуалната синхронизација.

Автоматски ажурирања

Windows 10 автоматски презема и инсталира ажурирања, а вие во основа не можете да ги исклучите, како што и не треба. Ажурираниот систем е безбеден систем, но ако сакате да го спречите вашиот компјутер автоматски да презема и инсталира ажурирања и тоа да го правите рачно, постои опција да ги паузирате на одредено време.

Одете во  Settings (а каде на друго место?), изберете Updates & Security. Во новиот прозорец изберете Advanced options, а потоа под Pause updates изберете го датумот до кој сакате да ги паузирате ажурирањата (не повеќе од 35 дена).

Сите овие поставки ќе ви овозможат да стекнете поголема контрола врз она што го прави вашиот оперативен систем. Намалете ги досадните известувања, исклучете ги рекламите и растоварете го системот на непотребно оптоварување со ресурси, за сè да работи побрзо и поефикасно.

Прочитај го првиот дел

Тагови
реклама

Рани симптоми кои укажуваат на можност за мултиплекс склероза

Read more

Губење титула на бугарски начин

Read more

Рецепт на денот: Зелник од пченкарно брашно

Read more

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Read more

Софтвер

Откриена Android апликација која ги снима корисниците, ако ја имате – избришете ја

Read more

Како Google Maps да престане да ви работи во позадина?

Read more

Шпионски софтвер може да го зарази вашиот телефон без ниту еден клик

Read more

Првата бета верзија за Android 14 е тука – што има ново?

Read more
 

Гик

Поради технички проблеми Boeing го одложи првиот лет со екипаж на Starliner

Читај повеќе

Лекарите велат дека ова е најважниот вирус за кој никогаш не сте слушнале

Читај повеќе

Со помош на ултразвучни бранови во иднина и луѓето ќе хибернираат

Читај повеќе
  • play_arrow

Ѓердан со заб од мегалодон пронајден во потонатиот Титаник

Читај повеќе

Кои се најпопуларните телефони од врвна класа во првиот квартал?

Читај повеќе

The Witcher 3 е најпродавана RPG игра во историјата

Читај повеќе

Google веќе го распродаде најскапиот телефон, а уште не е пуштен во малопродажба

Читај повеќе

Италија сака да инсталира Ајнштајнов телескоп во напуштен рудник

Читај повеќе

На Twitter му се заканува забрана од ЕУ

Читај повеќе