Работи што децата никогаш не им ги простуваат на родителите

Децата можат лесно да се налутат на нивните родители, а понекогаш им велат дека никогаш нема да им простат и да го заборават она што им го кажале или направиле.

Овие „слатки“ закани не значат ништо бидејќи за кратко време им поминува. Но има некои постапки кои навистина оставаат длабоки емоционални рани кај децата.

Кога ќе пораснат, можеби ќе ве разберат зошто сте постапиле така, но никогаш нема да ви простат.

Овие две работи децата не ги забораваат и не ги простуваат:

Неисполнети ветувања

Ако не може да го исполните ветувањето, тогаш е подобро да си молчите. Родителите ги учат нивните деца и бараат да ги исполнат ветувањата, но самите не го прават тоа и секогаш имаат добар изговор. Верувајте дека децата никогаш не забораваат што сте им ветиле и затоа е подобро да не планирате ништо однапред за да не ги повредите чувствата на вашето дете.

Непочитување

Многу родители сметаат дека децата се мали и ќе заборават сè. Децата сакаат да ги да се радувате за нивниот успех, да ги пофалите кога треба. Не ја користете фразата „ти си мал/а, ништо не разбраш“ бидејќи децата никогаш нема да ви го простат тоа.

Внимавајте што им ветувате. Почитувајте ги нивните избори и секогаш бидете им поддршка за сè што прават.  

реклама

Принцот Филип беше против разводот на Чарлс и Дијана: Никој со здрав разум не би ја оставил за Камила

Read more

Текстилниот сектор пред колапс

Read more

Американски водител: Бил Гејтс мисли дека е Бог

Read more

Кои се голите девојки уапсени во Дубаи и кој стои зад сето тоа?

Read more

Живот

Родени под среќна ѕвезда: Најталентирани хороскопски знаци

Read more

Почина принцот Филип, сопругот на британската кралица Елизабета II

Read more

Најдобрите 20 европски замоци

Read more

Млада Месечина во Овен ќе им го промени животот на овие знаци

Read more
 

Магазин

Смути од само неколку состојки за чистење на црниот дроб и цревата

Читај повеќе

Идеја за ручек: Печени пилешки прсти

Читај повеќе

Родени под среќна ѕвезда: Најталентирани хороскопски знаци

Читај повеќе

Рецепт на денот: Запечени енчилади со пилешко и кашкавал

Читај повеќе
  • play_arrow

Ова е чипираниот мајмун на Илон Маск кој игра видеоигра со помош на неговите мисли

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе
  • play_arrow

Осум брзи и здрави идеи за појадок

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да се држите до планот за здрава исхрана?

Читај повеќе

Седум прашања за сексот што ги мачат луѓето во долги врски

Читај повеќе