Работилници за мозаик со уметникот Никола Упевче отворени во Охрид

Охрид, 26 јули 2020 (МИА) – Академскиот уметник Никола Упевче во рамки на неговата самостојна изложба што до 7 август е поставена во Лапидариумот на Куќата на Робевци во Охрид, од среда ќе одржува и работилници за мозаик, организирани за поединци и за помали групи лица заинтересирани за тој вид уметност.

На работилниците е предвидено да се изработуваат помали фрагменти мозаици, најразлични дела, сето зависно од креативноста на посетителите, секако со почитување на строгите мерки на претпазливост и на  препораките за лична заштита.

– Секој што ќе биде дел од тие работилници ќе може да донесе свој материјал, но секако и да користат и некои од материјалите што ни се тука на располагање. Можат да соберат камчиња од плажа, сè она што имаат или сметаат дека може да биде интересно како материјал, а јас ќе се обидам да им ја доближам оваа благородна техника на учесниците и заинтересираните, изјави Упевче за МИА.

Инаку, од 24 јули во Лапидариумот во Охрид е поставена самостојна изложба со авторски креации на Упевче, оригинални дела, како и репродукции на изведени дела печатени во формат 1:1, работени во изминатите 22 години. Во рамки на изложбата се претставни и мозаици на кои уметникот има работено како конзерватор и реставратор на мозаичното културно наследство од Охрид и околината.

реклама

Бон Џови и покрај богатството пет дена неделно мие садови во ресторан

Read more

Русите објавија снимка од протерувањето на британскиот разурнувач

Read more

Најчестите грешки на возачите за време на летниот одмор

Read more

Џон Мекафи, творецот на антивирусната програма, пронајден мртов во затвор

Read more

Култура

Во Стоби ќе започнат археолошките истражувања

Read more

Рациновото признание за 2021 за Милован Стефановски за романот „Теорија за кучешка година“

Read more

За наградата „Пегаз“ за необјавен роман конкурираат 44 ракописи

Read more

Филмови, концерти и претстави на зелените покриви во Скопје

Read more
 

Вести

Приведени четири лица од Стајковци, нападнале вработен на бензинска станица

Читај повеќе

Викендов ќе пристигнат 500.000 вакцини на Sinovac, утре уште 100.000 на Pfizer

Читај повеќе

Џафери ќе ги распише локалните избори на на крајот на јули или почетокот на август

Читај повеќе

Во Москва отпуштаат од работа лица кои не сакаат да се вакцинираат

Читај повеќе

Северна Кореја не сака никаков контакт со САД

Читај повеќе

Утре без струја делови од Аеродром, Кисела Вода и Илинден

Читај повеќе
  • play_arrow

Русите објавија снимка од протерувањето на британскиот разурнувач

Читај повеќе

Мал број заразени со коронавирус, учениците да се вратат во училиштата

Читај повеќе

Земјава во портокалова фаза, да се почитуваат мерките за заштита

Читај повеќе