Работите од дома? Заменете ја столицата со пилатес топка

А.С.
/ 03.08.2022 / 17:50

Во време кога милиони луѓе ширум светот се принудени да работат од дома, малку предизвици не се на одмет.

Физиотерапевтите се сè погласни во препораката дека е добро, барем повремено, да ја заменувате столицата со пилатес топка.

Пилатес топките често се препорачуваат за луѓе кои страдаат од болки во вратот, грбот и рамената. Иако многумина ќе помислат дека е тешко да се седи на топка за пилатес, сепак тоа не е невозможно.

Тим Даунлинг, дописник за британски Guardian, кој започна со оваа фитнес авантура, вели дека седењето на топката ја намалило болката во грбот што го мачела во изминатите месеци. Најголемата причина за ова е неправилната положба на телото додека седите и работите на компјутер (најчесто на стлица што не е наменета за тоа).

„Не паднав од топката. По две недели, бев во можност совршено да се избалансирам седејќи на топката покрај компјутерот, дури и додека пиев кафе“, рече Даунлинг.

Сепак, тој признава дека на почетокот му било тешко да се фокусира само на работата.

„Само размислував како да седам исправено“, вели Даунлинг.

Примерот на Даулинг всушност открива многу повеќе за лошите навики на луѓето додека работат, потсетуваат стручњаците. Се чини дека неправилното држење на телото стана дел од работниот ден, а повеќемесечната пандемија само ја влоши состојбата, бидејќи голем број луѓе работат од дома, каде често забораваат да станат и да се истегнат во текот на денот.

Затоа, експериментирањето со пилатес топка всушност би било добредојдено за многумина.

реклама

Дали сте знаеле: Македонец го дизајнирал славниот југословенски киоск

Read more

Почнува период што се случува еднаш на 12 години: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Read more

Зошто Кинезите престанаа да ги исплаќаат кредитите за стан?

Read more

Руската новинарка уапсена во Косово: Полицијата ме испрашуваше за шпионажа

Read more

Фит

Едноставен трик што ќе ви помогне да пешачите 40 минути подолго секој ден

Read more

Вежби што ќе ви помогнат да трчате побрзо

Read more

Четири знаци кои покажуваат дека итно ви е потребен одмор од вежбање

Read more

Експертите го открија најдоброто време од денот за вежбање - се разликува кај жените и мажите

Read more
 

Магазин

Чаша млеко со јаболков оцет против запек и за побрз метаболизам

Читај повеќе

Слушајте си го телото: Пет знаци дека ви недостасува магнезиум

Читај повеќе

Како полесно да го преболите раскинувањето?

Читај повеќе

Почнува период што се случува еднаш на 12 години: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Читај повеќе

Како до совршено вкусна паста без варење во вода?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа плетењето на пајакова мрежа?

Читај повеќе

Дали сте знаеле: Македонец го дизајнирал славниот југословенски киоск

Читај повеќе

Едноставен трик што ќе ви помогне да пешачите 40 минути подолго секој ден

Читај повеќе

Експертите многу јасно објаснија дали треба да се тушираме наутро или навечер

Читај повеќе