Работнички се засили со џинот Рикиќ

Клубот од Градски парк доби големо засилување на центарската позиција откако потпиша со 219 сантиметри високиот Роберт Рикиќ.

Рикиќ е вториот странски играч во тимот на Работнички откако претхосно потпиша Србинот Никола Малешевиќ.

33-годишниот Хрват од Мостар минатата сезона играше за КВИС Пардубице во лигата на Чешка. Во 46 натпревари имаше просек од 13,5 поени, 6,3 скокови и 1,5 асистенција. Многу добра година во неговата кариера бидејќи беше избран за вториот тим на Eurobasket.com All-Cech League.

Рикиќ беше одбран во идеалниот тим од домашни играчи во лигата на Босна и Херцеговина на Eurobasket.com во 2014 и 2018 година.

Нему македонската лига не му е непозната бидејќи во сезоната 2021/2023 играше за МЗТ освојувајќи ги трофеите од лигата и суперкупот, а настапуваше и во АБА лигата. Претходно играше и за кавадаречки Еуро Никел, денес познат како Тиквеш.

Рикиќ е многу искусен играч. Има играно и во клубови од Црна Гора (Будучност), Словенија (Цедевита, Олимпија), Хрватска (Сплит, Загреб, Зрињевац, Дубрава и Дубровник), Босна (Слобода, Широки, Игокеа и Зрињски) и Чешка (Праха и КВИС Пардубице). Беше и младински У20 репрезентативец на Хрватска.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by AltusBasket (@altusbasket)

реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Потпишан најголемиот договор во историјата на американскиот спорт

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Путин: Западот никогаш нема да успее да ја ослаби и уништи Русија

Read more

Кошарка

Лејкерс го освоија НБА купот – МВП трофејот за Леброн Џејмс

Read more

Неверојатна партија на Леброн Џејмс за финалето на НБА Купот

Read more

Кошаркарите на Монако гневни по поразот од Партизан: Ова е срам за Евролигата

Read more

Индијана и Њу Орлеанс изненадувачки се пласираа во полуфиналето на НБА купот

Read more
 

Спорт

Заврши есенскиот дел во 1.МФЛ, мешаница на врвот и на дното

Читај повеќе

Потпишан најголемиот договор во историјата на американскиот спорт

Читај повеќе
  • play_arrow

Лејкерс го освоија НБА купот – МВП трофејот за Леброн Џејмс

Читај повеќе
  • play_arrow

Македонија ЃП бара оставки во Судиската организација

Читај повеќе
  • play_arrow

Ајнтрахт го декласира Баерн – пукна петарда во мрежата на Нојер

Читај повеќе
  • play_arrow

Што се случува во Евертон?

Читај повеќе

Анчелоти: Не ми требаат пари, не би заминал во Саудиска Арабија за 500 милиони евра

Читај повеќе
  • play_arrow

Fun with Flags со Фримпонг од Леверкузен

Читај повеќе
  • play_arrow

Како се менува рамнотежата на моќ во светскиот фудбал?

Читај повеќе