Работници изгореа во пожар во индиска фабрика каде се шијат фармерки за Mango, Wrangler, H&M

Седум работници загинаа во пожар што избувнал и брзо се раширил во текстилна фабрика во Индија, каде имало само еден излез од зградата до кој се стигнувало само со скала.

Во фабриката Nandan Denim во предградие на Ахмедабад, покраината Гуџарат, се шијат главно фармерки за 20-тина познати светски брендови како Target, Ann Taylor, Mango и Wrangler, а сестринската компанија на оваа фабрика снабдува брендови како Walmart и H&M.

Некои од американските и мултинационалните компании наведени на веб-страницата на фабриката излегоа со соопштенија дека не се „клиенти“ и инсистираат дека „ги осудуваат опасните услови за работа“ во ваквите фабрики.

Nandan Denim е еден од најголемите снабдувачи со производи од тексас во светот.

Од Противпожарната служба соопштија дека во фабриката на два ката имало само една врата за излез за работниците до која можело да се стигне само со качување по стрмна скала, што значи дека на работниците заробени внатре им била отежната можноста да излезат.

Полициската истрага покажа дека фабриката кршела бројни правила за работење и безбедност при работа. Nandan Denim во моментов има забрана за работење, а управата вети дека ќе им исплати по 14.000 долари на семејствата на загинатите.

Ужасни услови за работа

Работниците кои го преживеаја пожарот велат дека работат во ужасни услови, но бараат да останат анонимни во медиумските објави за инцидентот.

Работат за плата од 35 центи на час, речиси 14 часа на ден, но велат дека немаат друг избор.

„Одвреме-навреме ќе се случи пожар во некоја фабрика. На никого не му е гајле, а ние си продолжуваме со работа, без да се подобрат условите“, вели еден работник.

Вработените, од кои повеќето се жени, велат дека им се наметнува невозможна норма, како шиење 400 парчиња на ден. Повеќето од нив работат во натрупан простор, најчесто без пауза за јадење или одење во веце.

Во декември минатата година, во пожар во фабрика за производство на чанти, капи и други модни додатоци во Њу Делхи загинаа 43 работници.

реклама

Војната почна, едната страна располага со драстично повеќе војници

Read more

Како помина дебито на Пјаниќ во Барса?

Read more

Во Викендот без ДДВ ќе се купуваат домашни производи и ИТ опрема до 30.000 денари

Read more

Секси калчо (II дел)

Read more

Свет

Нов скандал на Трамп: Не плаќал данок за 10 од изминатите 15 години

Read more

Војната почна, едната страна располага со драстично повеќе војници

Read more

Трамп: Лидерите на Србија и Косово се прегрнуваа во Белата куќа

Read more

На референдум Швајцарците одбија да се затворат кон ЕУ

Read more

Вести

Со „Чао пријатно“ вечерва почнува Фестивалот на комедијата „Гола месечина“

Читај повеќе

Нов скандал на Трамп: Не плаќал данок за 10 од изминатите 15 години

Читај повеќе
  • play_arrow

Војната почна, едната страна располага со драстично повеќе војници

Читај повеќе

Трамп: Лидерите на Србија и Косово се прегрнуваа во Белата куќа

Читај повеќе

Кратово без активни случаи на COVID-19, најмногу во Скопје 684

Читај повеќе

Променливо облачно со пороен дожд и засилен ветер

Читај повеќе

Во Викендот без ДДВ ќе се купуваат домашни производи и ИТ опрема до 30.000 денари

Читај повеќе

Мицкоски: Новиот пакет мерки нема донесе ништо добро, туку дополнително ќе ја продлабочи кризата

Читај повеќе

На референдум Швајцарците одбија да се затворат кон ЕУ

Читај повеќе