Работник загина при истекување на гас во шпанска нуклеарна централа

Едно лице го загуби животот, а три лица се пренесени во болница откако дошло до истекување на јаглерод диоксид во нуклеарната централа Аско во шпанскиот регион Каталонија, соопштија локалните служби за итни случаи.

Дефект во системот за противпожарна заштита предизвикал истекување на гас, кој не бил поврзан со ниту еден радиоактивен материјал, објави локалната противпожарна служба на Twitter.

Набргу потоа, пожарникарите објавија дека се подготвуваат да ја напуштат електраната, откако со персоналот го провериле системот за вентилација и се увериле дека работи правилно.

Три лица кои се пренесени во болница се здобиле со полесни повреди при вдишување јаглерод диоксид, соопшти итната медицинска помош.

URL
реклама

Кои се најголемите опасности од гледање порно филмови?

Read more

Како точно се пресметува возраста на кучињата во човечки години?

Read more

Кое е вашето идеално место за секс според хороскопот?

Read more

Што е поздраво - свинска маст или масло?

Read more

Свет

Шефот на Moderna: Постоечките вакцини не се одговор на омикрон

Read more

Австрија парично ќе ги казнува оние кои одбиваат вакцинација, им се заканува и затвор

Read more

Апокалипса на Босфор: Разорен ветер уништи згради, има мртви

Read more

Масовниот убиец Брејвик испрати писма до преживеаните и нивните семејства

Read more
 

Вести

Зголемени водостоите на Охридското и на Преспанското Езеро

Читај повеќе

Шефот на Moderna: Постоечките вакцини не се одговор на омикрон

Читај повеќе

Австрија парично ќе ги казнува оние кои одбиваат вакцинација, им се заканува и затвор

Читај повеќе

Најстудено и најмногу снег во Лазарополе

Читај повеќе

Состојбата стабилна, засега нема потреба од нови мерки за новиот сој

Читај повеќе

Сопственикот на „Беса транс“: Во автобусот немаше запаливи материи, тубите беа со вода

Читај повеќе

Постудено со повремен дожд, снег и ветер

Читај повеќе

Русковска: Пожарот во автобусот почнал во багажниот простор што се наоѓа над резервоарот

Читај повеќе

Телата на загинатите во автобуската несреќа в петок ќе бидат пренесени авионски

Читај повеќе