ПОЛЕКА, НО СИГУРНО

Рачната кочница заминува во историјата

Автомобилски гиганти како Jaguar Land Rover, Lexus, Mercedes и Porsche целосно ги исфрлија рачните кочници за паркирање.

 

Кога BMW за првпат инсталираше електрична сопирачка за паркирање во Series 7 уште во 2001 година, никој не можеше да очекува дека ова ќе биде почеток на трендовска приказна. Денес 70 проценти од моделите на автомобили доаѓаат со електрична сопирачка за паркирање, а само 30 проценти со рачна сопирачка. Производители како Jaguar Land Rover, Lexus, Mercedes и Porsche целосно ги исфрлија паркирачките сопирачки. Уште минатата година, само 37 проценти од автомобилите имаа рачна сопирачка за паркирање.

Единствени производители кои целосно ги задржуваат рачните сопирачки за паркирање се оние кои продаваат поевтини возила, а тоа се Suzuki и Dacia. Сопирачките за паркирање исто така се присутни кај некои помалку опремени модели на возила.

Најголемата предност на електричната сопирачка за паркирање е кога се движите по угорница. Ќе остане вклучена сè додека не го стартувате возилото. Постои и функција Auto Hold, што дополнително ви помага при излегување од паркинг на некоја нагорнина. Се разбира, сето ова можете да го направите со рачна сопирачка, но овој процес бара малку повеќе напор и вештина…

реклама

Шест знаци дека пиете премногу вода

Read more

Милијарда долари за да може Ever Given да излезе од Суецкиот Канал

Read more

Колку секс е навистина потребно за среќна врска?

Read more

Жителите на Ново Маало во одбрана на проектот спроти „Холидеј Ин“

Read more

Авто новости

Претставен новиот Škoda Kodiaq: Нов дизајн и нови технологии

Read more

Toyota ќе го претстави новиот електричен SUV во Шангај

Read more

Tesla e минимализам во споредба со електричниот EQS на Mercedes

Read more

Citroën го претстави новиот C5 X

Read more
 

Автомобили

Претставен новиот Škoda Kodiaq: Нов дизајн и нови технологии

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Toyota ќе го претстави новиот електричен SUV во Шангај

Читај повеќе
  • play_arrow

Tesla e минимализам во споредба со електричниот EQS на Mercedes

Читај повеќе
  • filter

Citroën го претстави новиот C5 X

Читај повеќе

Што би купиле - постар половен автомобил со помалку поминати километри или понов со повеќе?

Читај повеќе
  • filter

Галерија на денот: Mercedes AMG CLS 53

Читај повеќе

Познато кога ќе пристигне новиот Dacia Duster

Читај повеќе
  • filter

Škoda ја претстави новата Octavia Sportline

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Тест за издржливост: 5.000 километри поминати со константни 300 км/ч

Читај повеќе