Рачни белешки од Алберт Ајнштајн продадени за 13,7 милиони долари

Рачно напишани белешки од Алберт Ајнштајн се продадени за неверојатни 13,7 милиони долари на аукција во Париз, пишува Sky News.

Белешките содржат 54 страници со ракописот на славниот научник и претставуваат еден од вкупно двата познати работни документи во кои ја разработувал неговата позната теорија за релативитет.

Организаторите претходно ја проценија вредноста на белешките меѓу 2,3 и 3,4 милиони долари. Во работата на овие белешки во текот на 1913 година и 1914 година учествувал и швајцарскиот физичар Бесо, близок пријател на Ајнштајн.

„Алберт чувал ретки документи, постојат многу малку од нив направени пред 1919 година, а сè уште да постојат. Поради тоа е неверојатно што овие белешки опстанале до денешен ден“, велат организаторите.

Додаваат дека исто така е посебен и фактот што во работата се гледаат јасните грешки и прецртувања, што докажува дека дури и генијалниот Ајнштајн грешел додека работел на неговите теории.

реклама

Кои се најголемите опасности од гледање порно филмови?

Read more

Како точно се пресметува возраста на кучињата во човечки години?

Read more

Кое е вашето идеално место за секс според хороскопот?

Read more

Што е поздраво - свинска маст или масло?

Read more

Живот

Која е 44 години помладата девојка на Мик Џегер која му го роди осмото дете?

Read more

Како од бајка: Новогодишна магија во гратчето Локоротондо

Read more

6 најскапи и најубави раси на мачки во светот

Read more

Десет најдобри половни семејни автомобили според избор на родителите

Read more
 

Магазин

Кое е вашето идеално место за секс според хороскопот?

Читај повеќе

Што е поздраво - свинска маст или масло?

Читај повеќе

Дали бебињата плачат во утробата на мајката?

Читај повеќе

Кои се најголемите опасности од гледање порно филмови?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како точно се пресметува возраста на кучињата во човечки години?

Читај повеќе

Како да се препознае Алцхајмеровата болест?

Читај повеќе

Пет „совети“ за диети и слабеење во кои не треба да верувате

Читај повеќе
  • filter

Која е 44 години помладата девојка на Мик Џегер која му го роди осмото дете?

Читај повеќе

Зошто треба да можете да направите барем десет склекови?

Читај повеќе