Радикалниот BMW 850ci е магнет за очи

BMW Серијата 8 E31 продолжува да ужива посебен статус и 30 години откако се појави на пазарот, а еден интересен примерок го привлече вниманието на саемот SEMA минатиот месец.

Оваа Серија 8 е модел 850ci кој го започна својот живот како и секој друг, но претрпе радикални промени во период од три месеци за да биде подготвен за настанот. Сега изгледа помодерно, но и поагресивно од порано.

Најзначајната модификација е комплетот за каросерија Pandem кој вклучува пошироки лакови на предните и задните тркала, нагласен преден лип спојлер, продолжени прагови и фиксиран заден спојлер. Комплетот седишта нема да им се допадне на сите, но многумина ќе речат дека сепак одговара на Серијата 8.

Автомобилот доби сет од масивни 19x11 предни и 19x12 задни бандажи од BC Forged North America со пневматици Toyo R888R, како и воздушна суспензија што му овозможува да се спушти поблиску до земјата. Подобрените сопирачки на Brembo се грижат за кочењето.

Каросеријата е украсена со фолија со BMW M бои.

BMW порано го продаваше 850ci со неколку мотори, првично со 4,0-литарски атмосферски V8 мотор кој развиваше 282 КС и 400 Nm вртежен момент, потоа со 4,4-литарски V8 мотор кој испорачува 282 КС и 420 Nm, а одредени модели на 850ci беа исто така достапни со 5,0-литарски V12 мотор со 296 КС и 450 Nm и 5,4-литарски V12 мотор кој нудеше 322 КС и 490 Nm вртежен момент.

Тагови
реклама

Се гради највисоката кула во светот, ќе биде висока 1.000 метри

Read more

Неделен хороскоп од 25 септември до 1 октомври

Read more

Што се добива кога ќе завариш две Југо коли во една?

Read more

Експертите предупредуваат на „тивкиот убиец“ без симптоми

Read more

Авто новости

Што се добива кога ќе завариш две Југо коли во една?

Read more

YangWang U8: Кинески теренец со 1200 КС кој ќе издржи и поплава

Read more

Кои се најпопуларните брендови на автомобили во Европа?

Read more

Mini eMastered е сè што барате од мал градски електричен автомобил

Read more
 

Автомобили

  • filter

Што се добива кога ќе завариш две Југо коли во една?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

YangWang U8: Кинески теренец со 1200 КС кој ќе издржи и поплава

Читај повеќе

Кои се најпопуларните брендови на автомобили во Европа?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Mini eMastered е сè што барате од мал градски електричен автомобил

Читај повеќе

Зошто отворот на резервоарот за гориво не е на исто место кај сите возила?

Читај повеќе
  • filter

Како изгледа новиот центар за безбедност на Audi вреден 100 милиони евра?

Читај повеќе
  • play_arrow

Првиот самовозечки автобус почна да вози во Европа

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа колекција од 13 автомобили вредни 50 милиони долари?

Читај повеќе

Што мислат возачите за автономните возила?

Читај повеќе