Радикалниот BMW 850ci е магнет за очи

BMW Серијата 8 E31 продолжува да ужива посебен статус и 30 години откако се појави на пазарот, а еден интересен примерок го привлече вниманието на саемот SEMA минатиот месец.

Оваа Серија 8 е модел 850ci кој го започна својот живот како и секој друг, но претрпе радикални промени во период од три месеци за да биде подготвен за настанот. Сега изгледа помодерно, но и поагресивно од порано.

Најзначајната модификација е комплетот за каросерија Pandem кој вклучува пошироки лакови на предните и задните тркала, нагласен преден лип спојлер, продолжени прагови и фиксиран заден спојлер. Комплетот седишта нема да им се допадне на сите, но многумина ќе речат дека сепак одговара на Серијата 8.

Автомобилот доби сет од масивни 19x11 предни и 19x12 задни бандажи од BC Forged North America со пневматици Toyo R888R, како и воздушна суспензија што му овозможува да се спушти поблиску до земјата. Подобрените сопирачки на Brembo се грижат за кочењето.

Каросеријата е украсена со фолија со BMW M бои.

BMW порано го продаваше 850ci со неколку мотори, првично со 4,0-литарски атмосферски V8 мотор кој развиваше 282 КС и 400 Nm вртежен момент, потоа со 4,4-литарски V8 мотор кој испорачува 282 КС и 420 Nm, а одредени модели на 850ci беа исто така достапни со 5,0-литарски V12 мотор со 296 КС и 450 Nm и 5,4-литарски V12 мотор кој нудеше 322 КС и 490 Nm вртежен момент.

Тагови
реклама

3 симптоми на недостаток на витамин Б12 што се забележуваат при јадење

Read more

Кардиолозите открија кој протеин е најдобар за здравјето на срцето

Read more

5 најчести грешки кога правите пица дома

Read more

Совршени совети за брзо и лесно чистење на домот

Read more

Авто новости

Почна производството на електричниот Porsche Macan, целта е 20.000 примероци за една година

Read more

Го донесе Југото во Америка, а сега претставува електричен автомобил за широките маси

Read more

Renault Rafale E-Tech 4×4 развива 300 КС

Read more

Како Кинезите им удрија шамар на Американците?

Read more
 

Автомобили

  • filter

Почна производството на електричниот Porsche Macan, целта е 20.000 примероци за една година

Читај повеќе
  • play_arrow

Го донесе Југото во Америка, а сега претставува електричен автомобил за широките маси

Читај повеќе
  • filter

Renault Rafale E-Tech 4×4 развива 300 КС

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Како Кинезите им удрија шамар на Американците?

Читај повеќе
  • play_arrow

„Мистериозниот“ Golf GTI ќе дебитира на Нирбургринг

Читај повеќе

Како да препознаете дека акумулаторот слабее?

Читај повеќе

Нов проблем за сопствениците на големи автомобили

Читај повеќе

Шоферска дилема: Колку често треба да се менува филтерот за воздух?

Читај повеќе
  • play_arrow

Tesla ги чува непродадените возила на паркинг во трговски центар

Читај повеќе