Радикално чистење на крвните садови - метод кој го регулира холестеролот за 40 дена

Зголеменото ниво на холестерол мачи се поголем број луѓе, а доколку не се регулира може да доведе до низа компликации.

 

Лековите треба да бидат последно средство. Пред тоа, препорачливо е да се обидете природно да го регулирате нивото на холестерол.

Народната медицина изобилува со рецепти кои можат да помогнат во решавањето на овој проблем, а најмоќната комбинација која ги ослободува крвните садови од маснотиите е секако лимон и лук.

Познато е дека и лимонот, и лукот имаат бројни лековити својства. Тие се сметаат за одлични средства за чистење на крвните садови, намалување на нивото на холестерол, зајакнување на ѕидовите на крвните садови и намалување на ризикот од опасни болести како што е атеросклероза.

Пијалакот со лимон и лук е руски рецепт за чистење на крвните садови кој со векови се користи во руската народна медицина. Исто така, овој пијалок го спречува создавањето на канцерогени клетки, што повеќепати е потврдено со научни истражувања, поради фактот што лукот содржи големи количини на антиоксиданси.

За да го подготвите овој пијалок ќе ви требаат:

4 чешниња лук

4 средни лимони со кора

3 литри зовриена вода

Подготовка:

Исчистете го лукот, а потоа ситно измелете се заедно со лимонот. Оставете ја водата да зоврие, а потоа намалете го огнот и додајте ги мелениот лук и лимонот, па поклопете го тенџерето.

Варете на тивок оган до 15 минути, не повеќе. Тргнете од оган и оставете да се излади. Истурете и складирајте во покриен стаклен сад.

Употреба:

Земете 1 до 2 лажици од овој пијалок пред секој оброк. Циклусот на лекување трае 40 дена и се препорачува да се спроведува само еднаш годишно.

Забелешка: Пред да користите народни лекови, консултирајте се со лекар.

Тагови
реклама

Грците бесни на бојата на новите кошаркари: Ова не е наша репрезентација

Read more

Короната има нов симптом - заразените не се ни свесни дека е од вирусот

Read more

Ален Исламовиќ не се вика Ален, си го сменил името за подобра кариера

Read more

Роналдо додаде причини за заминување од Јунајтед

Read more

Здравје

Kакви промени може да очекувате ако ја исфрлите солта од исхраната?

Read more

Гинеколог ги советува паровите кои се мачат со неплодност

Read more

Зошто лицето ви е отечено наутро?

Read more

Чистење на црниот дроб: Еликсир од три состојки кој ги елиминира мастите и токсините

Read more
 

Магазин

Како пржената риба да биде крцкава и вкусна, а да не впие масло?

Читај повеќе
  • play_arrow

Разјаснет небесниот феномен кој го сними пилот во лет

Читај повеќе

Кои се ментално најсилни хороскопски знаци?

Читај повеќе

Kакви промени може да очекувате ако ја исфрлите солта од исхраната?

Читај повеќе

Осумката е ангелски број: Што носи денешниот датум 08.08?

Читај повеќе

Љубовна математика: Пресметајте ја долната граница на разлика во годините

Читај повеќе

Како се менува мажот кога ќе стане татко?

Читај повеќе
  • play_arrow

Ослободете се од подбрадокот со неколку лесни вежби

Читај повеќе

Како да го средите домот за 30 минути?

Читај повеќе