Радован Караџиќ ќе го отслужи остатокот од доживотната казна во Велика Британија

Воениот злосторник Радован Караџиќ ќе го отслужи остатокот од доживотната казна затвор во Велика Британија.

Одлуката ја донесе Кармел Агиус, претседател на Меѓународните резидуални механизми за кривични судови, откако од Островот доби потврда дека земјата ќе го прими криминалецот да ја издржува казната.

„Имајќи предвид дека Жалбениот совет на Механизмот го осуди Радован Караџиќ на доживотен затвор, меѓу другото, Велика Британија го информираше Механизмот за подготвеноста тој да го спроведе остатокот од казната што му е изречена на Караџиќ од Механизмот. Со ова одлучувам дека Караџиќ ќе ја издржува казната  во Велика Британија“, рече Агиус во известувањето испратено до засегнатите страни во постапката - обвинителот Серж Брамерц и адвокатот на Караџиќ, Питер Робинсон.

Тој додаде дека ќе биде официјално побарано од Владата на Обединетото Кралство да му изрече казна на Караџиќ, да се согласи на барањето, да го извести Караџиќ и да ги преземе сите неопходни мерки за да го олесни неговиот трансфер што е можно побрзо. Тој нареди Караџиќ да остане во притвор на Механизмот додека чека преместување.

реклама

Што е еректилна дисфункција и како се лекува овој проблем што ги мачи мажите?

Read more

Бајден го прекрши кралскиот протокол на средбата со Елизабета Втора

Read more

КАЈГАНА во Букурешт: Ечи македонската химна, навивачите подготвени да ги бодрат „рисовите“

Read more

Три хороскопски знаци кои не знаат како да бидат сингл

Read more

Свет

Путин: Бајден е радикално различен од Трамп

Read more

Американците работат на базука која убива дронови

Read more

Ким Џонг Ун: Северна Кореја е на готовс

Read more

ЕУ ќе укине дел од рестриктивните мерки за патување во текот на летото

Read more
 

Вести

Продолжени актуелните правила за влез во Грција

Читај повеќе

Заев: Извозот на сув цвет од канабис за медицински цели за пазарите во ЕУ станува реалност

Читај повеќе

Претпладне облачно, попладне нестабилно со локален пороен дожд, грмежи и ветер

Читај повеќе

Османи: ФФМ не е државна институција и нема обврски од Преспанскиот договор

Читај повеќе

Во понеделник почнува уписот во средно образование

Читај повеќе

Дневен КОВИД биланс: 21 нов случај, еден починат и седуммина оздравени

Читај повеќе

Путин: Бајден е радикално различен од Трамп

Читај повеќе

Американците работат на базука која убива дронови

Читај повеќе

Ким Џонг Ун: Северна Кореја е на готовс

Читај повеќе