Рајанер и Визер казнети за новите правила за рачен багаж

Италија им изрече парични казни на авиопревозниците Рајанер и Визер за нивните нови правила за рачен багаж.

Агенцијата за заштита на конкуренцијата во Италија (АГЦМ) соопшти дека таксите од 5 до 25 евра, кои компаниите ги наплаќаат на патниците, за да земат поголеми куфери во авионот, претставуваат прекршување на правилата.

Рајанер е казнет со 3 милиони евра, Визер со 1 милион евра.

– Рачниот багаж е суштински елемент од услугата воздушен транспорт и неговото пренесување треба да биде дозволено без наметнување на дополнителни трошоци, се наведува во одлуката АГЦМ.

Новите правила за рачен багаж беа воведени од двете големи буџетски компании во ноември.

Тие ја намалија големината на куферите, кои компанијата им дозволува на патниците да ги внесат во авионот.

Од  АГЦМ им забележаа на Рајанер и Визер и за практиката таксите за поголемите куфери да не бидат вклучени во основната цена на билетот.

Според агенцијата, ова е во спротивност со правилата во Европската Унија.

реклама

90 проценти од новозаболените во Скопје потекнуваат од 15 фамилии

Read more

Мухамед Зекири со сопругата и ќерката се хоспитализирани со COVID-19

Read more

Над 110 нови случаи на COVID-19, најмногу во еден ден досега

Read more

Објавено уште едно видео од бруталното однесување на полицијата кон Џорџ Флојд

Read more

Бизнис

Корона-кризата ја намали потребата од балкански работници во Германија и Австрија

Read more

Wizz Air ќе лета од Скопје за Салцбург од 3 јули

Read more

Easy Jet ќе отпушти околу 4.500 работници поради пандемијата со COVID-19

Read more

Како дел од меѓународната програма за поддршка, NIVEA обезбедува донации на националните организации во Македонија

Read more

Вести

17 новозаразени од Липково, двајца од Куманово

Читај повеќе

Нови 120 случаи на COVID-19, двајца починати

Читај повеќе

Џорџ Флојд бил позитивен на новиот коронавирус

Читај повеќе

Променливо време за претстојниот празничен викенд

Читај повеќе

Европски суд за човекови права: Љубе Бошкоски немал правично судење

Читај повеќе

Двајца вработени во ДЗС повредени при експлозија на противградна ракета

Читај повеќе

Над 110 нови случаи на COVID-19, најмногу во еден ден досега

Читај повеќе

Издадени 435 решенија за изолација и 75 за самоизолација во текот на изминатото деноноќие

Читај повеќе

Протокол за работни места: Редовно миење и дезинфицирање и физичко растојание меѓу вработените

Читај повеќе