Рак на дојка може да се лечи без хемотерапија, тврдат шпански научници

Истражувањето на меѓународен тим научници спроведено во 21 болница во Шпанија покажува дека ракот на дојка може да се лечи и без хемотерапија.

Научниците истражувањето го спровеле на нешто над 5 илјади пациентки низ Шпанија.

Речиси секоја осма жена во текот на својот живот може да пати од рак на дојка, што е главна причина за смртноста кај жените кои боледуваат од тумор, пишува Шпанската асоцијација за борба против рак. Поради тоа во оваа земја им се посветува големо внимание на истражувањата кои се поврзани со лекувањето на рак на дојки, па така истражувањето именувано како RxPONDER било спроведено во вкупно 21 шпанска болница.

Д-р Бегоња Бермехо, член на истражувачкиот тим кој се бави со рак на дојки при Универзитетската клиника во Валенсија, каде, помеѓу другите, е направено ова истражување, вели дека резултатите покажуваат како хемотерапијата не мора да се применува на жените во постменопауза кои боледуваат од хормонски (HR) позитивен карцином или HER 2 негативен карцином.

Научниците објаснуваат дека со таквиот пристап би им се олеснило лекувањето на заболените, бидејќи би се избегнале негативните ефекти од хемотерапијата.

„Според резултатите од истражувањето, исклучувањето на хемотерапијата кај оваа група на заболени, кај кои кај една третина биле зафатени и лимфните јазли, не ја влошува прогнозата. Согласно тоа, кај оваа група заболени, хемотерапијата не мора да се применува“, вели д-р Емилио Алба, шеф на онколошкото одделение при Универзитетската болница во Малага.

Истражувањето било спроведено кај повеќе од 5 илјади жени заболени од овие два типа на рак на дојка, кои се и најчестите подтипови кои ги погаѓаат заболените.

Стандардниот третман во лекувањето, кој се применува веќе три децении, е хемотерапија со хормонална терапија, а лекувањето може да трае со години. Научниците сега тврдат дека кај некои пациентки може да се дава само хормонална терапија, доколку тоа се потврди преку генски тест кој би дал одговори на веројатноста за повторна појава на канцерот и колку би била успешна хемотерапијата.

Тагови
реклама

Мајстор на денот: Погодил 7 пара и фатил 23 денари

Read more

Италија личи на чизма, Албанија на кондом, а Македонија?

Read more

Жените открија во кои секс пози најтешко доживуваат оргазам

Read more

Имот над 30 илјади евра чие потекло нема да може да се докаже ќе биде конфискуван

Read more

Наука

Научници во Лаос пронајдоа лилјаци кои носат мутација на коронавирусот

Read more

НАСА во потрага по вода на Месечината, одбра каде ќе слета роверот

Read more

Озонската дупка во јужната хемисфера е поголема од Антарктик

Read more

Што досега откри новиот ровер на НАСА на Марс?

Read more
 

Гик

Москва прва воведува бесконтактно плаќање преку скенирање лице

Читај повеќе

Научници во Лаос пронајдоа лилјаци кои носат мутација на коронавирусот

Читај повеќе
  • play_arrow

Wabtec ја претстави првата електрична локомотива со батерии

Читај повеќе

Сите грешиме: Како од прва да се вклучи USB?

Читај повеќе

НАСА во потрага по вода на Месечината, одбра каде ќе слета роверот

Читај повеќе
  • play_arrow

Почна тестирањето на мотоциклот кој треба да биде најбрз на свет

Читај повеќе

Новата ултра бела боја може да ја намали потребата за климатизери

Читај повеќе

На децата во Кина им е забрането да користат TikTok подолго од 40 минути

Читај повеќе

Спојувањето со OPPO го направи OnePlus сосема нов бренд

Читај повеќе