Рак на панкреас: Четири знаци во столицата кои не треба да ги игнорирате

Често, телото ни испраќа сигнали кои е добро да ги слушаме бидејќи може да ни го спасат животот и да овозможат поуспешна терапија.

Меѓу нив е и ракот на панкреасот, кој има една од најниските стапки на преживување, така што откривањето на раните знаци е од витално значење за телото.

Панкреасот се наоѓа во пределот на стомакот, што значи дека вообичаените симптоми на болеста може да се забележат кога одите во тоалет. Според британското здружение Акција против рак на панкреасот, има четири знаци во столицата поврзани со рак на панкреасот.

Бледа, смрдлива столица што лебди во водата

Голема, бледа, смрдлива столица што лебди во водата речиси секогаш укажува на заболување на панкреасот. Во столицата има премногу маснотии бидејќи храната не се вари правилно.

Запек или дијареа

Болеста на панкреасот често може да биде придружена со запек (понекогаш придружена со абдоминална болка) и дијареа (водена столица повеќе од три пати на ден).

Запек и дијареа обично не се причина за тревога и траат кратко, но ако промената во движењето на дебелото црево продолжи или трае повеќе од една недела, посетете лекар. Ова не значи дека имате рак на панкреасот, но важно е да се истражи причината и вашиот општ лекар може лесно да ги менаџира вашите симптоми.

Болка или непријатност во стомакот

Абдоминалната болка или непријатност е еден од најчестите и често еден од првите симптоми на рак на панкреасот. Болката или непријатноста може да бидат предизвикани од тумор кој ги зафаќа нервите или органите што лежат во близина на панкреасот и обично се чувствува над папокот и под пределот на дојката (наречен епигастрична област). Сепак, некои пациенти пријавуваат дека имаат болка и непријатност без одредена локација, според Акција против рак на панкреасот.

Пожолтена кожа

Доколку забележите дека кожата ви пожолтела, дефинитивно треба да посетите лекар. Жолтицата сама по себе не е болест, туку симптом кој може да укаже и на заболување на црниот дроб (високо ниво на билирубин), а честа е кај луѓето со рак на панкреасот бидејќи жолчниот канал може да биде блокиран од тумор, а жолтиот пигмент (билирубин) што нормално се излачува се акумулира во телото. Жолтица може да биде безболна, но понекогаш се јавува чешање и чувство на иритација. Вашата кожа исто така може да биде жешка на допир, а непријатноста доведува до потреба од гребење.

Други симптоми на рак на панкреас се:

– блага болка во грбот

- губење на апетит

– бавно варење

– гадење и повраќање

- појава на дијабетес

– замор

– необјаснето губење на тежината.

Тагови
реклама

Дали сте знаеле: Македонец го дизајнирал славниот југословенски киоск

Read more

Почнува период што се случува еднаш на 12 години: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Read more

Зошто Кинезите престанаа да ги исплаќаат кредитите за стан?

Read more

Експертите многу јасно објаснија дали треба да се тушираме наутро или навечер

Read more

Здравје

Чаша млеко со јаболков оцет против запек и за побрз метаболизам

Read more

Слушајте си го телото: Пет знаци дека ви недостасува магнезиум

Read more

Жените кои работат ноќни смени се изложени на поголем ризик од рак

Read more

Дали е безбедно да се пие вода после јадење лубеница?

Read more
 

Магазин

Чаша млеко со јаболков оцет против запек и за побрз метаболизам

Читај повеќе

Слушајте си го телото: Пет знаци дека ви недостасува магнезиум

Читај повеќе

Како полесно да го преболите раскинувањето?

Читај повеќе

Почнува период што се случува еднаш на 12 години: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Читај повеќе

Како до совршено вкусна паста без варење во вода?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа плетењето на пајакова мрежа?

Читај повеќе

Дали сте знаеле: Македонец го дизајнирал славниот југословенски киоск

Читај повеќе

Едноставен трик што ќе ви помогне да пешачите 40 минути подолго секој ден

Читај повеќе

Експертите многу јасно објаснија дали треба да се тушираме наутро или навечер

Читај повеќе