Ракета на тркала: BMW M5 Competition

Многумина сонуваат да возат моќен автомобил на делови од германскиот автопат каде нема ограничувања на брзината, а некои едноставно го прават тоа.

Видеото што го објави магазинот AutoTopNL покажува барем како изгледа едно такво искуство.

Во центар на вниманието во ова возење е BMW M5 Competition со моќен 4,4-литарски твин-турбо V8 мотор кој развива 617 КС и има максимален вртежен момент од 750 Nm.

Тој е спарен со осумстепен автоматски менувач, а силата се пренесува на сите четири тркала. Моторот е импресивен, но погонот на сите тркала ги подигнува перформансите на уште повисоко ниво.

Оваа „ракета на тркала“ забрзува од 0 до 100 км/ч за 3,3 секунди, до 200 за 11,3 и до 300 км/ч за 45,3 секунди.

Според фабричките спецификации, максималната брзина е 304 км на час, но М5 на автопат достигна 310 км/ч.

Remote video URL
Тагови
реклама

Принцот Филип опериран од срце во стотата година од животот

Read more

Кој е најмудриот хороскопски знак според астролозите?

Read more

Со измени на Законот за легализација на дивоградби се продолжува неговата важност за уште пет години

Read more

L'Equipe не штедеше навреди за Ѓоковиќ, дури и на лично ниво

Read more

Авто новости

Галерија на денот: Taycan Cross Turismo

Read more

Уникатниот McLaren F1 се продава за 15 милиони долари

Read more

Opel го претстави камперот Zafira Life Crosscamp Lite

Read more

Како изгледа новиот BMW M3 по третманот во Manhart?

Read more
 

Автомобили

  • filter

Галерија на денот: Taycan Cross Turismo

Читај повеќе
  • play_arrow

Уникатниот McLaren F1 се продава за 15 милиони долари

Читај повеќе

Светска премиера на Cross Turismo: Практичната верзија на Porsche Taycan

Читај повеќе
  • filter

Opel го претстави камперот Zafira Life Crosscamp Lite

Читај повеќе
  • filter

Како изгледа новиот BMW M3 по третманот во Manhart?

Читај повеќе

Renault донесе одлука за иднината на моторите со внатрешно согорување

Читај повеќе
  • play_arrow

Можете да паркирате без да гледате низ прозорците на автомобилот?

Читај повеќе

Колку се зголемува вредноста на автомобилот со враќање на километражата?

Читај повеќе
  • filter

Volvo го претстави електричниот кросовер C40 Recharge

Читај повеќе