Ракетата SLS на НАСА го надмина буџетот за 6 милијарди долари, а доцни шест години

Американската вселенска агенција НАСА ја дизајнираше ракетата Space Launch System (SLS) за испраќање астронаути на Месечината, но ја зафатија низа проблеми.

Во извештајот на НАСА се наведува дека ракетата го пробила буџетот и рокот, а дополнително предвидувала дополнителни трошоци и дополнителни одложувања. Ако проблемите не се решат, целата програма Artemis може да биде загрозена.

Трошоците на НАСА за Artemis Moon Program се очекува да достигнат 93 милијарди долари до 2025 година, вклучувајќи ги и 23,8 милијарди долари веќе потрошени на системот SLS во текот на 2022 година. Таа сума претставува зголемување на трошоците од 6 милијарди долари во период од шест години кога се земаат предвид доцнењата на распоредот во споредба со првичните проекции на НАСА.

Проектот SLS конечно беше лансиран во ноември 2022 година, користејќи четири мотори RS-25 по лансирање, вклучувајќи 16 спасени од пензионирани вселенски шатлови. Кога ќе се потрошат овие залихи, НАСА ќе се префрли на моторите RS-25E произведени од Aerojet Rocketdyne, кои се 30 отсто поевтини и 11 отсто помоќни. Исто така, користи цврсти ракетни засилувачи произведени од Northrop Grumman.

Постарата технологија не и помага на НАСА со нејзиниот буџет.

„Овие зголемувања беа поттикнати од поврзани прашања, како што се претпоставките дека користењето на наследените технологии од програмите Space Shuttle и Constellation ќе резултира со значително намалување на трошоците и временската рамка во споредба со развојот на нови системи за SLS. Сепак, комплексноста на развојот, надградбата и интегрирањето на нови системите со наследени компоненти се покажаа многу поголеми од очекуваното“.

На пример, само пет од 16 адаптации на моторот беа завршени, а зголемувањето на трошоците беше удар за засилувачките договори. Ова е и најголемиот проблем бидејќи од објавувањето на програмата Artemis има зголемување од 2,5 на 4,4 милијарди долари, а резултатот е доцнење на распоредот за пет години.

НАСА, исто така, ги обвинува договорите со „цена плус“ кои им овозможуваат на добавувачите полесно да ги „надуваат“ буџетите, за разлика од договорите со фиксна цена. Новиот извештај предлага идната работа да се префрли на режим на фиксна цена и да се решат проблемите со набавките. Раководството на НАСА се согласи со сите осум препораки.

Програмата Artemis фокусирана на Месечината се заснова на програмата Constellation, создадена во 2005 година со цел да се вратат луѓето на Месечината до 2020 година, а потоа да се оди на Марс. Администрацијата на поранешниот американски претседател Барак Обама го откажа проектот по критиките, главно поради тоа што програмата гарантираше работни места низ САД.

Сепак, нацрт-законот за овластување на НАСА од 2010 година наложи изградба на SLS и пренамена на постоечката технологија, договори и работна сила од Constellation. Тоа бараше и партнерства со приватни вселенски компании. SpaceX го разви својот ракетен систем Starship, кој може да ги однесе луѓето на Месечината и Марс, меѓутоа, Starship експлодира за време на првото орбитално тестирање, но првиот човек на компанијата Илон Маск најави ново лансирање за два месеци.

Тагови
реклама

Едно овошје е број еден за намалување на крвниот притисок

Read more

Решението за лошиот здив од лукот стои во фрижидерот

Read more

Зошто археолозите стравуваат да ја отворат гробницата на првиот кинески император?

Read more

Апасиев: Убиецот на Ибе Паликуќа сега има улица во Скопје

Read more

Вести

Робот ќе пребарува објекти што горат и ќе наоѓа луѓе што треба да се спасат

Read more

Каква црвена боја се користи низ Европа?

Read more

Најголемата соларна термална платформа во Европа никна во Белгија

Read more

Во САД се отвора првата фабрика за производство на хуманоидни роботи

Read more
 

Гик

Решена е децениската мистерија што ги прави отпечатоците од „копита“ на дното на океанот

Читај повеќе

Apple започна со продажба на iPhone телефони произведени во Индија

Читај повеќе

Робот ќе пребарува објекти што горат и ќе наоѓа луѓе што треба да се спасат

Читај повеќе
  • filter

Xiaomi ги претстави Redmi Note 13, 13 Pro и 13 Pro+

Читај повеќе

Дали црните дупки се зголемуваат како што универзумот се шири ?

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ако НАСА воопшто не постоеше?

Читај повеќе

Xiaomi Redmi Note 13 Pro ќе има невообичаено висок капацитет на меморија и брзина на полнење

Читај повеќе

Каква црвена боја се користи низ Европа?

Читај повеќе

Facebook го смени логото, ја забележувате ли разликата?

Читај повеќе