„Ракијче, вино, мастиче и кафенце...“ нова песна за Тиквешијата

Прекрасна мелодија со уште поубава лирика ни доаѓа од Тиквешкиот крај.

Песната наречена токму „Тиквешкиот Рај“ е во изведба на „Колектив Бенд“, но е компонирана од Лазар Каров, македонски иселеник во САД кој својата љубов за родната Тиквешија решил да ја претвори во ноти.

„Другарот Лазар долги години живее и работи во САД, но љубовта кон родниот град, маалото, фамилијата, се неговата инспирација за творештво и напредок, па и покрај далечината со желба да направи нешто за своето родно место, ја компонира песната 'Тиквешкиот Рај' и ја подарува на 'Колектив Бенд', за што сме бескрајно благодарни. Уште еднаш од срце му се заблагодаруваме на нашиот Лазар и му посакуваме успешна кариера“, велат дечките од бендот кои одлично ја изведоа подарената нумера.

реклама

МК сцена

Фестивалот „Здраво Млади“ закажан за крајот на август

Read more

„Фанк шуи“ се македонските финалисти на ХЕМИ музичките награди

Read more

„Дајте музика“ со стари и нови македонски хитови за сите генерации

Read more

Слушнете го новиот сингл на кумановците „Ред-тејлд хилер"

Read more

Нови видеа

play_arrow

Протести во Флорида поради мерките против COVID-19

Read more
play_arrow

Погледнете го трејлерот за новата серија на Netflix – „The Innocent“

Read more
play_arrow

Протести против рестриктивните мерки во Холандија

Read more
play_arrow

Фејл компилација на неделата

Read more
play_arrow

Осум брзи и здрави идеи за појадок

Read more
play_arrow

Како да се држите до планот за здрава исхрана?

Read more
play_arrow

Леваци vs. деснаци во фудбалот: Кои се подобри?

Read more
play_arrow

Сè што е погрешно со „Prince of Persia“

Read more
play_arrow

Десетте најголеми промашувања на сезоната

Read more
play_arrow

Како се снајде моќниот GR Yaris на патеката во Нирбургринг?

Read more
play_arrow

Google со емотивно видео ги повика луѓето да се вакцинираат

Read more
play_arrow

Кога улицата ќе се поплави, сурфај

Read more