ИХФ СВЕТСКО ПРВЕНСТВО ЕГИПЕТ 2021

Ракометарите го победија Чиле и одат во наредната фаза

Македонските ракометари ја забележаа првата победа на ракометниот мундијал откако попладнево во тешка и израмнета битка го совладаа Чиле.

Само победа ја вадеше Мкаедонија денеска бидејќи и со нерешено, поради послаба гол-разлика, чилеанската репрезентација ќе се пласираше во втората фаза.

Првиот дел им припадна на Чилеанците кои најчесто водеа, но најмногу со два гола разлика, додека македонските ракометари израмнуваа и се обидуваа да поведат, нешто што им успеа во три наврати. На полувреме Чиле замина со предност од 17:16.

Уште на почетокот од вториот дел израмнивме, па победовме, разлика која ја одржувавме до крај. Едно време дојдовме и до +4 разлика (27:23), а на крајот Македонија триумфираше со 32:29.

Најефикасен во нашиот табор беше 40-годишниот Кире Лазаров кој постигна 8 голови и беше прпгласен за играч на натпреварот. Кај Чилеанците исто толку голови постигна Салинас.

Табела:

  1. Шведска 4 (73:46)
  2. Египет 4 (73:48)
  3. Македонија 2 (71:99)
  4. Чиле 0 (84:108)

Од 18 часот Египет и Шведска во директен дуел ќе одлучат кој ќе биде првопласиран.

Во втората фаза ќе играме во групата IV заедно со репрезентациите од Х групата каде сигурни патници се Белорусија, Русија и Словенија. Првиот натпревар ќе го играме веќе в среда, а противникот допрва ќе биде одреден согласно конечниот пласман.

реклама

Некогаш беше најдебелото дете во светот, сега никој не може да го препознае

Read more
dhoaxphe3ys1neqzguwp.gif

Научно објаснување: Зошто не може да фатите банкнота во пад?

Read more
YouTube ја ограничува заработката на каналите

YouTube ја ограничува заработката на каналите

Read more
Hyundai објави прва фотка од новиот Santa Fe

Hyundai објави прва фотка од новиот Santa Fe

Read more

Ракомет

Почина Алфредо Кинтана, 32-годишниот голман на Порто

Read more

Лазаров го соопшти списокот за двобојот со Данска

Read more

Вардар против Елверум ја прекина серијата без победа во Лигата на шампиони

Read more

Познати двојките за стартот на ракометниот куп

Read more
 

Спорт

klop.jpg

Клоп: Не ни се потребни големи промени во составот

Читај повеќе

Малдини сака да го види Имобиле во Милан

Читај повеќе

Почина Алфредо Кинтана, 32-годишниот голман на Порто

Читај повеќе

Лазаров го соопшти списокот за двобојот со Данска

Читај повеќе

Жрепката одлучи: Манчестер Јунајтед против Милан

Читај повеќе

Ибра: Роналдо е најдобриот фудбалер во историјата

Читај повеќе
  • play_arrow

Судијата ја „сецна“ Звезда во 94-та минута, коментаторот урлаше: Зошто? Зошто?

Читај повеќе
  • play_arrow

Познати осминафиналистите во ЛЕ: Адеми и Ристовски продолжуваат, Елмас елиминиран

Читај повеќе
  • play_arrow

Клиперс потопен во Мемфис

Читај повеќе