ИХФ СВЕТСКО ПРВЕНСТВО ПОЛСКА / ШВЕДСКА 2023

Ракометарите ја совладаа Јужна Кореја и завршија на 27. место

Македонската ракометна репрезентација со победа се прости од настапот на Мундијалот во Полска и Чешка каде на крајот оствари пласман на 27. место од вкупно 32 учеснички.

Фото: РФМ

Лошите игри во прелиминарната фаза каде Македонија беше на трипати убедливо поразена допринесе да се натпреваруваме во Президентс купот каде на крајот успеавме да завршиме пред само 5 од 32-те репрезентации учеснички на XXVIII Мундијал на ИХФ.

Вечерва во „Орлен“ арената во Плоцк, Македонија ја совлада Јужна Кореја во борбата за тоа 27. место со 36:33. Македонците добро го започнаа натпреварот и ниту еднаш не им дозволија на Корејците да водат во првиот дел. Водството варираше од 3, 4 и 5 голови разлика, а во еден момент резултатот гласеше и +6 за Македонија (17:11). Сепак, Корејците при крајот благодарение на серијата од 4:0 се изборија за само гол негатива на полувремето (20:19).

По паузата Македонија поведе со 3 разлика, но потоа Корејците во два наврата израмнуваа, а по вториот и поведоа со 26:25, што беше нивно прво водство на овој дуел. Потоа се играше гол за гол, а водството наизменично се менуваше. Така беше сѐ до последните 5-6 минути кога Македонија поведе со 31:30, а до крајот го имаше резултатот под контрола за на крајот да триумфира со 36:33.

Најефикасни на паркетот, со по 8 голови, беа Филип Кузмановски и Џин Јусун, но Кореецот имаше 100% ефект бидејќи од 8 обиди осумпати погоди. Во нашиот табор 6 гола постигна Ненад Костески, 5 Мартин Серафимов, а по 4 Филип Талески и Иван Џонов.

Сите резултати на Македонија на Мундијалот 2023 во Полска и Шведска:

Прелиминарна фаза

Група Ф
Македонија - Норвешка 27:39
Македонија - Холандија 24:34
Македонија - Аргентина 26:35

Президентс куп

Група II
Македонија - Алжир 40:25
Македонија - Тунис 28:33
Македонија - Мароко 40:25

Натпревар за 27. место
Македонија - Јужна Кореја 36:33

Конечен пласман (без првите 8):

  9. Хрватска
10. Словенија
11. Србија
12. Исланд
13. Португалија
14. Холандија
15. Полска
16. Бахреин
17. Бразил
18. Црна Гора
19. Аргентина
20. САД
21. Белгија
22. Катар
23. Зелен 'Рт
24. Иран
25. Чиле/Тунис
26. Чиле/Тунис
27. Македонија
28. Јужна Кореја
29. Саудиска Арабија
30. Мароко
31. Алжир
32. Уругвај

реклама

Кина се закани дека ќе преземе акција откако САД го соборија балонот

Read more

Дијагнозата на рак повеќе не е смртна казна, 60% од случаите немаат јасна причина

Read more

Twitter пукна од смеа за фотката на Ендрју Тејт со коса

Read more

Синоќа се случи еден од најспектакуларните нокаути досега

Read more

Ракомет

Извлечени четвртфиналните групи од ракометниот Куп на Македонија

Read more

Данскиот херој на СП направи нешто досега невидено во историјата на ракометот

Read more

Данска ја победи Франција и трет пат по ред стана ракометен светски шампион

Read more

Начевски и Николов ќе го судат финалето на СП 2023

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Реал со автогол и промашен пенал падна на Мајорка

Читај повеќе
  • play_arrow

Наполи се прошета низ Специја и продолжи кон Скудетото

Читај повеќе

ВИП трибината на Маракана ќе го носи името на легендарниот Синиша Михајловиќ

Читај повеќе
  • play_arrow

Клоп по дебаклот со Вулс: Немам објаснување, немам зборови

Читај повеќе
  • play_arrow

Незапирливиот Јокиќ оствари нов трипл-дабл, трет во низа

Читај повеќе
  • play_arrow

Арсенал се сопна кај Евертон

Читај повеќе

Историски подиум за Грција во Светскиот куп во алпско скијање

Читај повеќе

Ивановски поразен на чекор до финалето во Монастир

Читај повеќе
  • play_arrow

Синоќа се случи еден од најспектакуларните нокаути досега

Читај повеќе