МЕДИТЕРАНСКИ ИГРИ АЛЖИР 2022

Ракометарите ќе играат за бронза во Алжир

Машката ракометна репрезентација загуби од Египет попладнево во полуфиналето на Медитеранските игри, па сега останува борбата за утешниот бронзен медал.

Египет важеше за фаворит и од самиот почеток го зеде водството кое до крај во ниту еден момент не го испушти. Во првиот дел водеше со највисоки +7 (16:9), а на пауза се замина со 16:10.

Во вториот дел предноста почна да се зголемува, па се дојде и до +10 голови разлика. На крајот Египѓаните славеа со високи 34:20.

Со овој пораз Македонија сепак ќе има шанса за медал бидејќи ќе се бори за бронзата против поразениот од дуелот на Шпанија и Србија кој се игра денеска од 19 часот. Натпреварот за бронзениот медал е закажан за в среда од 11:30 часот.

Египет во финалето ќе игра исто в среда, но од 16:30.

Ракометарките Медитеранските игри ги завршија на 7. место откако утринава беа подобри од домаќинот Алжир во разигрувањето победувајќи со 31:23. Воедно ова е и прва победа за Македонките на турнирот.

реклама

Цените на нафтата паднаа на најниско ниво од февруари

Read more

Короната има нов симптом - заразените не се ни свесни дека е од вирусот

Read more

Поранешен бунтовник стана претседател на Колумбија, најави преговори со нарко-бандите

Read more

Што ќе се вози во Русија: Москва како Хавана?

Read more

Ракомет

Лесјак и Дејвис промовирани во нови ракометари на Еурофарм Пелистер

Read more

Дејан Манасков нов ракометар на Вардар 1961

Read more

Скопје од денеска домаќин на Светското првенство за ракометарки до 18 години

Read more

Црногорецот Добрковиќ нов ракометар на Вардар 1961

Read more
 

Спорт

Роналдо додаде причини за заминување од Јунајтед

Читај повеќе
  • play_arrow

Холанд цензуриран поради вулгаризми: Не ми оди јазикот

Читај повеќе
  • play_arrow

Голот со „ножички“ на Меси ги одушеви и противничките навивачи

Читај повеќе

Баерн радикално штеди: Без гас и топла вода на Алијанц Арена

Читај повеќе

Чави ентузијаст пред почетокот на сезоната

Читај повеќе

Зверев откри дека има дијабетес и отвори фондација

Читај повеќе

Дали „деветката“ во Челси е проколната?

Читај повеќе

Конте: Мразам лажговци

Читај повеќе

Фудбалер на Малме ја пропушти сопствената свадба поради натпревар

Читај повеќе