ИХФ КВАЛИФИКАЦИИ ЗА СВЕТСКО ПРВЕНСТВО ШПАНИЈА 2021

Ракометарките ја победија и Грција и како први одат во баражот

Македонската женска ракометна репрезентација со трета победа го завери првото место во квалификациската група откако денеска ја совлада и Грција со 20:19.

Леонида Гичевска во дуел со Панајота Агриропулу; Фото: РФМ

Првото полувреме им припадна на грчките ракометарки кои го добија со 13:10 откако од почеток на натпреварот ја одржуваа предноста. Во еден момент дури поведоа и со +4.

По паузата Македонките ја презедоа иницијативата, направија пресврт и до крај се играше гол за гол. Многу потешко од очекуваното триумфиравме над аутсајдерот во групата, но тоа веројатно беше поради заморот, а и поради фактот што веќе имавме заверено место во баражот.

Најефикасна на паркетот во „Борис Трајковски“ беше Сара Ристовска со 10 голови, додека кај гостите тоа беше Марија Хаѕипарасиду со 6 голови. Една од најзаслужните за победата е и голманката Јована Мицевска која одбрани 9 удари меѓу кои и последниот за израмнување.

Сара Ристовска; Фото: РФМ

Вечерва се игра последниот натпревар од групата помеѓу Исланд и Литванија, натпревар во кој во меѓусебен дуел ќе се одлучи кој ќе биде вториот патник во баражот. Двете репрезентации загубија од нашата селекција, а ја совладаа Грција.

Табела:

  1. Македонија 6 (75:57)
  2. Исланд 2 (48:43)
  3. Литванија 2 (48:57)
  4. Грција 0 (64:78)

Македонија ќе игра во баражот за пласман на Мундијалот во Шпанија. Жрепката е утре, а противник ќе ни биде една од Германија, Полска, Русија, Словенија, Србија, Унгарија, Црна Гора, Чешка или Шведска.

реклама

Принцот Филип беше против разводот на Чарлс и Дијана: Никој со здрав разум не би ја оставил за Камила

Read more

Текстилниот сектор пред колапс

Read more

Американски водител: Бил Гејтс мисли дека е Бог

Read more

Кои се голите девојки уапсени во Дубаи и кој стои зад сето тоа?

Read more

Ракомет

Вардар со два пораза од Веспрем елиминиран од Лигата на шампиони

Read more

Кире Лазаров стана рекордер по број на настапи во Лигата на шампионите

Read more

Еурофарм Пелистер убедливо поразен од Магдебург

Read more

Поранешниот репрезентативец Марковски нов тренер на Металург

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Интер гази сигурно кон титула во Италија

Читај повеќе

Истрага за местење натпревари во српското фудбалско првенство

Читај повеќе

Гери Трент Џуниор испиша историја во НБА

Читај повеќе
  • play_arrow

Реал ја победи Барселона и се искачи на врвот во Ла Лига

Читај повеќе

Алиоски асистент во триумфот на Лидс на гостувањето кај Сити

Читај повеќе

Рамос го пропушта вечерашното Ел Класико

Читај повеќе

Куман за дербито со Реал: Потребен ни е најдобриот Меси и најдобрата Барса

Читај повеќе

Тејтум стана најмладиот играч на Бостон кој постигнал над 50 поени на еден натпревар

Читај повеќе
  • play_arrow

Леваци vs. деснаци во фудбалот: Кои се подобри?

Читај повеќе