ЕХФ ЛИГА НА ШАМПИОНИ 2019/20

Ракометниот ЛШ фајнлфор во Келн без гледачи

Завршниот турнир во ракометната Лига на шампиони, што треба да се одржи на 28 и 29 декември во Келн, ќе се игра без публика поради пандемијата на коронавирусот, соопштија денеска организаторите.

Сите четири екипи, како што е наведено, ќе бидат сместени во таканаречен „балон“ под посебни здравствени и санитарни протоколи.

Здравствениот протокол, што го донесе Европската ракометна федерација (ЕХФ) ќе овозможи одигрување на завршниот турнир, иако Германија од 16 декември воведува целосни рестрикции во земјата за да спречи ширење на коронавирус, кои ќе останат на сила до 10 јануари.

„Во контакт сме со сите партнери, како и со локалните здравствени власти, и ги следиме нивните препораки“, соопшти ЕХФ.

Ракометарите и целокупниот персонал на ПСЖ, Барселона, Кјелце и Веспрем двапати ќе бидат тестирани за COVID-19 пред пристигнувањето во Келн, а нова серија тестирање ќе биде извршена по нивното пристигнување на фајнлфорот.

Во „балонот“ ќе им биде забранет влез на сите кои евентуално ќе имаат позитивен тест.

Полуфиналните двојки ПСЖ - Барселона и Веспрем - Кјелце ќе се играат на 28 декември, додека финалето и натпреварот за третото место ќе бидат следниот ден.

За потсетување, овој фајнлфор е всушност од минатата прекината сезона 2019/20. Сезоната се прекина пред да се играат натпреварите од осминафиналето, па ЕХФ одлучи да се оди директно на фајнлфор во кој ќе учествуваат двете првопласирани екипи од двете групи.

реклама

Грчки археолози открија мистериозна тркалезна градба стара 4.000 години

Read more

Преработена храна што треба да се јаде и при процесот на слабеење

Read more

Трагедија: Почина голманот на Црна Гора, Матија Шаркиќ

Read more

Што си дробел, тоа ќе сркаш

Read more

Ракомет

Пелистер е меѓу 12-те клубови кои побарале вајлд карта за Лигата на шампиони

Read more

Пролет остана без искусниот бек: Пецаковски ја заврши кариерата

Read more

Швајцарија ја доби вајл-картата за ракометниот Мундијал 2025

Read more

Иван Чупиќ ја заврши кариерата

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Срушен рекордот за најбрз гол на ЕУРО: Албанија погоди по само 23 секунди

Читај повеќе
  • play_arrow

Новак Ѓоковиќ почна да тренира по операцијата на коленото

Читај повеќе
  • play_arrow

Навивач на Шкотска изведе иконска сцена од Braveheart пред стотици Германци

Читај повеќе
  • play_arrow

Словенија го освои ЕУРО 2024, ама во најдобро пиво

Читај повеќе

ПСЖ за 20 милиони го купи најдобриот руски голман

Читај повеќе
  • play_arrow

Далас на крилјата на Дончиќ го замрзна Бостон на -38 и ја продолжи финалната серија

Читај повеќе

Трагедија: Почина голманот на Црна Гора, Матија Шаркиќ

Читај повеќе

Спалети им забрани многу работи на фудбалерите на Италија

Читај повеќе

Пепе и Роналдо се најстарите фудбалери на ЕУРО 2024

Читај повеќе