Ракометниот свет во шок: Бруно Мартини уапсен поради педофилија

Претседателот на Француската ракометна федерација (ФФХБ) Бруно Мартини (52) се соочува со обвиненија за сексуална експлоатација на малолетници и снимање детска порнографија.

Бруно Мартини, кој освои две светски првенства како голман за време на неговата играчка кариера, беше испрашуван од полицијата во понеделникот и вторникот пред да му биде дозволено да си оди дома бидејќи неговиот случај беше префрлен во категорија „по итна постапка“, откако ги призна обвиненијата за кои се товари.

Истрагата против Мартини беше покрената во 2020 година кога тогаш 13-годишно момче го обвини за сексуална експлоатација, а Мартини се бранеше тврдејќи дека верувал дека момчето е постаро од 15 години, што е возраст во Франција на која лицата можат согласност за вклучување во сексуални односи.

URL

LNX соопшти дека оставката на Мартини е „веројатна и пожелна“.

„До дополнително известување, потпретседателот Давид Тебиб ќе ја претставува федерацијата“, соопшти ФФХБ.

Ова е веќе втора истрага покрената против шеф на трофејна француска спортска федерација за сексуално вознемирување во последно време: неодамна и претседателот на Француската фудбалска федерација (ФФФ) Ноел Ле Грает беше обвинет за сексуално вознемирување на жени вработени во федерацијата. Тој ги негира тие обвинувања.

Тагови
реклама

Дијагнозата на рак повеќе не е смртна казна, 60% од случаите немаат јасна причина

Read more

Кина се закани дека ќе преземе акција откако САД го соборија балонот

Read more

Синоќа се случи еден од најспектакуларните нокаути досега

Read more

Twitter пукна од смеа за фотката на Ендрју Тејт со коса

Read more

Ракомет

Извлечени четвртфиналните групи од ракометниот Куп на Македонија

Read more

Данскиот херој на СП направи нешто досега невидено во историјата на ракометот

Read more

Данска ја победи Франција и трет пат по ред стана ракометен светски шампион

Read more

Начевски и Николов ќе го судат финалето на СП 2023

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Реал со автогол и промашен пенал падна на Мајорка

Читај повеќе
  • play_arrow

Наполи се прошета низ Специја и продолжи кон Скудетото

Читај повеќе

ВИП трибината на Маракана ќе го носи името на легендарниот Синиша Михајловиќ

Читај повеќе
  • play_arrow

Клоп по дебаклот со Вулс: Немам објаснување, немам зборови

Читај повеќе
  • play_arrow

Незапирливиот Јокиќ оствари нов трипл-дабл, трет во низа

Читај повеќе
  • play_arrow

Арсенал се сопна кај Евертон

Читај повеќе

Историски подиум за Грција во Светскиот куп во алпско скијање

Читај повеќе

Ивановски поразен на чекор до финалето во Монастир

Читај повеќе
  • play_arrow

Синоќа се случи еден од најспектакуларните нокаути досега

Читај повеќе