Рама ги налути Грците – бара споменик на Чамите во Грција

Албанскиот премиер Еди Рама изјави дека барањето на официјална Тирана упатено до Атина да го признае правото на имотот на Чамите во Грција е основно човеково право кое го гарантираат и меѓународните конвенции.

,,За Грците прашањето за Чамите не постои, бидејки тие објаснуваат дека тоа прашање е проблем со територијални пратензии на Албанија кон Грција. Ние немаме територијални претензии, туку бараме во согласност со меѓународното оправо да се вратат имотите на Чамите, кои се Албанци  и кои имаат свои имоти во Грција“, рече Рама во интервју за албанската телевизија „Визион Опус“.

Премиерот на Албанија, Еди Рама притоа истакна дека Грција треба да ги прифати барањата на Албанија кога се во прашање Чамите, а треба и да се подигне нивен споменик в0 Грција.

Албанските медиуми во ударни термини информираат дека во Грција медиумите барањето на Рама  го оценуваат ,,како бомба  на Рама насочена кон Грција“.

реклама

За да ја задоволи сопругата, Србин направи куќа која се врти

Read more

Нема начин да се спречи удар од голем астероид

Read more

Петар Грашо и Данијела Мартиновиќ раскинаа по 24 години врска

Read more

Работи што ги прави секој маж кој искрено ве сака

Read more

Регион

Масовен протест во Атина, Ципрас и Варуфакис заедно со демонстрантите

Read more

Г7 повика на отпочнување на преговорите за членство Северна Македонија и Албанија во ЕУ

Read more

Грција ќе дозволи влез на туристи вакцинирани со руската и кинеската вакцина

Read more

Радев: Предвремените избори во Бугарија ќе се одржат на 11 јули

Read more
 

Вести

Германија ја дозволи вакцината на AstraZeneca за сите возрасти

Читај повеќе

Вработена во општина Гази Баба пријавила обид за напад од колега-советник

Читај повеќе

Објавена новата историска книга од проф. д-р Стефан Влахов - Мицов

Читај повеќе

Дневен ковид-биланс: позитивни 12,18% од тестираните, 26 починати

Читај повеќе
  • filter

Масовен протест во Атина, Ципрас и Варуфакис заедно со демонстрантите

Читај повеќе

„Волшебниот Моцарт“ за старт на серијалот „Мајски концерти“ на Националната опера и балет

Читај повеќе

Како да го забрзате растот на Вашиот мал бизнис со минимален влог?

Читај повеќе

Г7 повика на отпочнување на преговорите за членство Северна Македонија и Албанија во ЕУ

Читај повеќе

Заев за средбата Пендаровски-Мицкоски: Поборник сум за дијалог, од средбата нема зијан, само добивка

Читај повеќе