Рамос одбива да остане со Реал - Каде би можело да заврши?

Серхио Рамос сè уште не го продолжил договорот со Реал Мадрид, кој истекува следното лето. Постои можност капитенот да го напушти клубот, а многу клубови ја следат ситуацијата со надеж дека ќе го донесат Рамос во своите редови.

Шпански AS пишува дека Реал Мадрид има непишано правило според кое не нуди долгорочни договори на играчи постари од 30 години. Исклучок беше Кристијано Роналдо.

Тоа значи дека на 34-годишниот Рамос би можело да му се понуди договор до летото 2022 година, за кој тешко дека ќе се согласи.

Доколку се случи Рамос да реши да го напушти клубот, има неколку клубови кои со задоволство би го зеле.

Севиља

Еден од нив е клубот во кој порасна - Севиља. Тој помина низ младинскиот погон на Севилја, дебитираше за првиот тим, а потоа летото 2005 година пристигна во Реал Мадрид за дури 27 милиони евра.

Неговата прекумерна плата може да биде пречка во овој трансфер, но никој не може да ја исклучи можноста Рамос да се врати во својот сакан клуб.

Тотенхем

Според порталот 90min, шест англиски клуба веќе контактирале со претставниците на Рамос. Еден од нив е Тотенхем.

Рамос веќе соработуваше со Жозе Мурињо и нивното познанство може да игра важна улога во евентуалните преговори.

Манчестер Јунајтед

Манчестер Јунајтед уште трага по својот идентитет по заминувањето на сер Алекс Фергусон. Доаѓањето на играч како Рамос би значело многу за клубот кој го изгуби својот победнички менталитет.

Оле Гунар Солскјер нема играч со искуство како Рамос во своите редови, а секој тим има потреба од еден таков лидер.

Баерн

Во Баерн сè уште не е познато што ќе се случи со Џером Боатенг и Давид Алаба, а има информации што сугерираат дека клубот веќе бара замена за двајцата.

Баерн претежно следи и носи помлади играчи, но приликата да се донесе фудбалер како Рамос без обештетување не се случува често.

Манчестер Сити

Манчестер Сити се поврзува со доаѓањето на Лионел Меси и клубот е преокупиран со Аргентинецот, но наводно спаѓа меѓу клубовите заинтересирани за Рамос.

Сити покажа квалитет во Англија, но сепак е без успех во Лигата на шампиони. Рамос е играч кој може многу да помогне на патот до освојување на европската титула.

ПСЖ

Пари Сен-Жермен е клуб кој исто така има огромна желба конечно да ја освои Лигата на шампиони. Потребни се лидери и искусни играчи за поход кон таков трофеј, а Рамос е таков.

Познато е дека ПСЖ нема проблем со парите и дека лесно може да ги исполни условите на Рамос.

Јувентус

Јувентус е познат по тоа што носи играчи со истечен рок на траење. Претходно ги доведоа Емре Џан, Арон Ремзи, Адриен Рабиот и многу други, а можно е да тргнат и по Рамос.

Клубот од Торино доминира во Италија веќе девет години, но беше запрен двапати во финалето во Лигата на шампионите. Рамос може да му помогне и да ја исполни таа цел.

Интер

Интер, исто така, често носи играчи без обештетување. Така го донесе Артур Видал од Барселона. Клубот можеби претпочита да донесе помлад играч, но за Антонио Конте е важно што побрзо да го освои трофејот.

Ако евентуално го донесе Рамос, Интер полесно ќе се бори на сите фронтови.

реклама

Ново сведоштво од „Школата на Мика“: Ме силуваше седум месеци, речиси секој вторник

Read more

Ана, една од девојките објавени во „Јавна соба“: Денес жртва сум јас, утре тоа може да бидеш ти

Read more

„Ќе те е*ам и тебе и жена ти... Мајка ти е к*рва“ – Цел свет ги разбра Ибра и Лукаку

Read more

Навистина сами си го баравте за „Јавна соба“

Read more

Фудбал

Фудбалерите до 21 година добија тешка квалификациска група

Read more

Заборавениот бек на Ливерпул: Каде е, што прави Ван ден Берг?

Read more

Мурињо: Јас платив за лошото однесување, но тоа не важи за другите тренери

Read more

Озил од Турција: Не помислувам да се вратам во германската репрезентација

Read more
 

Спорт

Гејџи се закани: Ако Мекгрегор се бори за титулата, јас заминувам

Читај повеќе

Фудбалерите до 21 година добија тешка квалификациска група

Читај повеќе

Заборавениот бек на Ливерпул: Каде е, што прави Ван ден Берг?

Читај повеќе

Мурињо: Јас платив за лошото однесување, но тоа не важи за другите тренери

Читај повеќе

Леброн не направил ваков неспортски потег од 2014 година

Читај повеќе
  • filter

Озил од Турција: Не помислувам да се вратам во германската репрезентација

Читај повеќе

Ибра: Во мојот свет нема место за расизам

Читај повеќе
  • play_arrow

Во возбудлив натпревар Аталанта го елиминираше Лацио

Читај повеќе

Анѓушев го напушти спонзорирањето на ФК Борец

Читај повеќе