Ранет со нож чувар на францускиот конзулат во Саудиска Арабија

Саудиец е уапсен откако со нож го прободел чуварот на францускиот конзулат во Џеда, град во Западна Саудиска Арабија, соопштија официјални саудиски медиуми и француската амбасада во таа земја.

„Напаѓачот беше уапсен од саудиските сили на редот веднаш по нападот. Чуварот е пренесен во болница и неговиот живот не е во опасност. Ги повикуваме нашите сонародници во Саудиска Арабија да покажат максимална будност“, пишува во соопштението на француската амбасада.

Полицијата во провинцијата Мека, каде се наоѓа Џеда, соопшти дека напаѓачот бил Саудиец, но не ја одреди националноста на чуварот, кој бил полесно повреден. Француската амбасада во Ријад остро го осуди овој напад. Ниту амбасадата ниту саудиските власти не го наведоа мотивот за нападот.

Нападот се случи во време на гнев на Блискиот Исток и во муслиманскиот свет, разгорен и од некои високи државни претставници на муслиманските земји, против францускиот претседател Емануел Макрон, кој вети дека Франција нема да се откаже од карикатурите на пророкот Мухамед, што предизвика повици за бојкот на француските производи во арапските земји. Муслиманите ширум светот го слават раѓањето на пророкот Мухамед овој четврток.

реклама

Свет

Лукашенко: Се закануваат дека ќе нè уништат

Read more

Организаторот на геј секс-оргијата во Брисел вели дека не го познава унгарскиот европратеник

Read more

Сè уште гори најголемиот песочен остров во светот

Read more

Авганистанските воени хеликоптери гаѓале талибанци, усмртиле и раниле деца

Read more

Вести

Со Албанија ќе се заштитува рибниот фонд во Охридското и Преспанското Езеро

Читај повеќе

Лукашенко: Се закануваат дека ќе нè уништат

Читај повеќе

Сеизмолошка опсерваторија: Земјотресот во Скопје со јачина од 3,5 степени по Рихтер

Читај повеќе

Почувствуван земјотрес во близина на Скопје

Читај повеќе

Бојан Јовановски – Боки 13 отстранет од судница

Читај повеќе

ИЈЗ: За 9,9 отсто намален бројот на нови случаи со COVID-19

Читај повеќе

Скопските градоначалници се здружија во борба против загадувањето

Читај повеќе

Бучковски: Немаме друга мисија, ова мора сега да го решиме

Читај повеќе

Во ковид – центрите во Скопје за 24 часа хоспитализирани 30 пациенти, вкупно се лекуваат 452

Читај повеќе