Range Rover го претстави целосно новиот Еvoque

На специјален настан во Лондон, Land Rover официјално ја претстави новата генерација на моделот на Range Rover – Evoque.

Дизајниран да асоцира на поголемиот и супер-луксузен Velar, градскиот премиум SUV Evoque,  постави нови стандарди во овој сегмент и покажа зошто е создаден за градските улици. Новиот Range Rover Evoque е еволуиран и дизајниран да ги задоволи сите потреби за возење на градските улици, но и возење до планински врвови.

Новиот Evoque пристигнува со подобра економичност, модифицирано потпирање, унапредено управување, подобра звучна изолација, поголем комфор, дигитална инструмент табла и уште голем број новитети. Поставувајќи нови стандарди за издржливост и способност, новиот Evoque нуди одличен спој на беспрекорен дизајн и луксузна технологија која е едноставна за ракување.

Новиот Evoque нуди стандардни 2.0-литарски дизел и бензински турбо-агрегати. Дизелот доаѓа во верзии со 150 и 240 КС, а бензинците со 240 и 300 КС спарено со 9-брзински ZF автоматски менувач.

Како надворешноста така и во внатрешноста, Evoque наликува на поголемиот брат, моделот Velar, а во внатрешноста тоа се акцентира со опционалниот двоен дисплеј на централната конзола. Тука се и целосно новата дигитална контролна табла, седиштата со 16 насоки за прилагодување и јонизаторот на кабината.

Новиот премиум градски SUV сега нуди повеќе место за нозете на патниците на задните седишта, a и капацитетот на багажникот има за 10% поголем волумен од претходниот модел. Во опремата на новиот Evoque се вклучени исто така, стандардна камера за задно гледање, адаптивен круз контрол со асистент на управувањето, систем за задржување на возилото на патот, систем за автономно активирање на сопирачките и многу други.

Автомобилот ќе ја има светската премиера на автомобилскиот саем во Чикаго на почетокот од наредната година, а тогаш ќе ги дознеме цената и датумот на почетокот на продажбата на европскиот пазар.

реклама

Авто новости

Зошто Американците не го сакаа легендарното „југо“?

Read more

VW ѝ се „закани“ на Tesla: Ќе произведуваме 500.000 електрични модели годишно

Read more

Nissan 300ZX од 1990 година се продава со иста цена како новиот модел 370Z

Read more

BMW ги откри деталите за новата генерација на моделите M3 и M4

Read more

Автомобили

  • play_arrow
  • filter

Зошто Американците не го сакаа легендарното „југо“?

Читај повеќе
  • filter

VW ѝ се „закани“ на Tesla: Ќе произведуваме 500.000 електрични модели годишно

Читај повеќе
  • filter

Nissan 300ZX од 1990 година се продава со иста цена како новиот модел 370Z

Читај повеќе
  • filter

BMW ги откри деталите за новата генерација на моделите M3 и M4

Читај повеќе
  • play_arrow

Mercedes има одговор на Tesla електричниот камион

Читај повеќе
  • filter

Колку чинат моделите од новата Mercedes С класа?

Читај повеќе

КОВИД кризата ги покажа забите: Нов пад на продажбата на автомобили

Читај повеќе

Kia ќе претстави 7 нови електрични модели до 2027 година

Читај повеќе
  • filter

Тјунираниот Porsche Cayenne сега развива 690 КС

Читај повеќе