Расел победи на трката за Големата награда на Бразил

Ф1
Кајгана / МИА
/ 14.11.2022 / 08:23

Трката од Формула 1 за Големата награда на Бразил заврши со двојна победа на Мерцедес. Првото место му припадна на Џорџ Расел, додека втор беше неговиот тимски колега Луис Хамилтон.

По нив се пласираа двајца возачи на Ферари: Карлос Саинц беше трет, Шарл Леклер – четврти.

Пилотот на Алпин Фернандо Алонсо целта ја мина како петти. Тој беше пред двајца пилоти на Ред Бул: Макс Верстапен и Серхио Перес.

За Расел вечерашната победа е прва во неговата кариера. Пред трката на патеката „Интерлагос“ Британецот осум пати беше на подиумот, сезонава седум пати.

Последната трка во Формула 1 оваа сезона ќе се одржи следниот викенд за Големата награда на Абу Даби.

URL
Тагови
реклама

Руска докторка открива која храна е „гориво за канцер“ по 40-тата година

Read more

Апасиев: Убиецот на Ибе Паликуќа сега има улица во Скопје

Read more

Снег во Шведска - 118 години тоа не се случило во овој период од годината

Read more

Зошто археолозите стравуваат да ја отворат гробницата на првиот кинески император?

Read more

Ф1

Хамилтон пред Јапонското ГП: Се надевам Ред Бул нема да биде 30 секунди пред сите

Read more

Расел: Грешка од 1 сантиметар го расипа целиот викенд

Read more

Фетел: Не исклучувам враќање во Ф1

Read more

Саинс: Ферари беше побавен од дури пет тима во Зандворт

Read more
 

Спорт

Капело објасни зошто Јувентус има предност во трката за Скудетото

Читај повеќе

Дрес од МЗТ за градоначалникот на Њујорк, Ерик Адамс

Читај повеќе

И Интер добива сопственик од Блискиот Исток?

Читај повеќе

Хамилтон пред Јапонското ГП: Се надевам Ред Бул нема да биде 30 секунди пред сите

Читај повеќе

Невидена доминација на Интер над Милан во 2023 година

Читај повеќе
  • play_arrow

Онана направи нов кикс, па се извини: Јас сум крив што загубивме од Баерн

Читај повеќе

Дембеле синоќа постави срамен рекорд во Лигата на шампионите

Читај повеќе

Зад голот на голманот на Лацио се крие интересна приказна

Читај повеќе

Откриена крими банда: Бугари и Романци на бизарен начин ги мамеле обложувалниците

Читај повеќе