Рашфорд цел на расистички навреди по нереализиран пенал

Лондон, 25 август 2019 (МИА) – По натпреварот од третото коло на шампионатот на Англија со Кристал Палас (1:2), напаѓачот на Манчестер Јунајтед, Маркус Рашфорд беше изложен на расни навреди. На овој дуел Рашфорд не реализира пенал.

На Twitter се појавија коментари со навредливи зборови поврзани со расизам на сметка на фудбалерот.

Претходно исто се случи со Пол Погба, кој исто така не реализираше пенал на средбата со Вулверхемптон (1:1).

Раководството на Twitter вети дека одблизу ќе ги следи профилите на играчите со темна боја на кожата со цел да се спречат случаи на расизам. 

реклама

Америка е на раб на граѓанска војна, полицијата клекна пред демонстрантите

Read more

Објавено уште едно видео од бруталното однесување на полицијата кон Џорџ Флојд

Read more

Од другата страна на протестите: Моќни фотографии што мејнстрим медиумите не ги објавуваат

Read more

Третина од заболените без никакви симптоми

Read more

Фудбал

Фан на Барса направи видео компилација со „најдоброто“ од Роналдо

Read more

Барса сокрилa дека има пет играчи со коронавирус

Read more

ФИФА повика на здрав разум при санкционирањето на фудбалери кои бараат правда за Џорџ Флојд

Read more

Морати и Аузилио со спротивни ставови околу трансферот на Лаутаро

Read more

Спорт

  • play_arrow

Фан на Барса направи видео компилација со „најдоброто“ од Роналдо

Читај повеќе

Барса сокрилa дека има пет играчи со коронавирус

Читај повеќе

ФИФА повика на здрав разум при санкционирањето на фудбалери кои бараат правда за Џорџ Флојд

Читај повеќе

Митревски ќе го чува голот на Порто

Читај повеќе

Стојмир Дејаноски е нов претседател на КК Гостивар

Читај повеќе

Морати и Аузилио со спротивни ставови околу трансферот на Лаутаро

Читај повеќе
  • play_arrow

Најдоброто од Наполи сезонава

Читај повеќе

Сите спортисти ќе се тестираат за COVID-19 пред почетокот на сезоната

Читај повеќе

Клоп: Сѐ уште не сме шампиони, ќе мора да се потрудиме за тоа

Читај повеќе