Расипана гитара скршена од Курт Кобејн се продаде за 600.000 долари

Една од гитарите што починатиот фронтмен на „Nirvana“, Курт Кобејн, ја искрши на сцена се продаде на аукција за речиси 600.000 долари.

Станува збор за скршен црн Fender Stratocaster кој се очекуваше да се продаде за десетина од својата конечна цена на саботната аукција во Hard Rock Cafe во Њујорк.

Гитарата беше уништена додека „Nirvana“ работеше на нивниот албум „Nevermind“ во раните 90-ти. Повторно е составена, но повеќе не може да неа да се свири.

Инструментот со сребрен маркер го потпишаа сите тројца членови на бендот. На гитарата има и натпис од Кобејн за неговиот пријател и музички соработник Марк Ланеган, кој почина минатата година. Кобејн, кој често погрешно го пишуваше своето име, се потпиша на инструментот како Kurdt Kobain.

Овој голем гранџ музичар, кој важи за пионер на тој жанр, си го одзеде животот во 1994 година, а беше познат по интензивните настапи. Беше лут и тоа можеше да се почувствува и види на сцената низ многуте искршени Fender гитари.

Remote video URL

Пред две години, акустичната гитара што Кобејн ја користеше за неговиот легендарен настап на MTV Unplugged кон крајот на 1993 година беше продадена за 6 милиони долари.

реклама

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Read more

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Read more

НАЈДИ МЕ - Систем за рано предупредување за исчезнати деца во Македонија

Read more

Музика

Македонската претставничка на детската Евровизија, Тамара Грујеска, заврши на 12-то место

Read more

Поранешна манекенка го тужи Ексл Роуз за сексуален напад од пред 34 години

Read more

Калиопи по смртта на обожавателка на нејзиниот концерт во Белград: Ова е најтажниот ден во мојата кариера

Read more

Холанѓаните Cloudsurfers приредија добра забава во МКЦ

Read more
 

Сцена

Фановите го избраа најомразениот лик од ТВ-серии

Читај повеќе
  • play_arrow

Ема Стоун ветува екцентрична изведба во новиот филм Poor Things

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе
  • play_arrow

Бредли Купер со задоволство повторно би глумел во франшизата The Hangover

Читај повеќе
  • play_arrow

Сè што е погрешно со Barbie

Читај повеќе

Македонската претставничка на детската Евровизија, Тамара Грујеска, заврши на 12-то место

Читај повеќе

Бредли Купер откри каде ги поминува празниците и со тоа ги изненади сите

Читај повеќе

Поранешна манекенка го тужи Ексл Роуз за сексуален напад од пред 34 години

Читај повеќе

Кој би го препознал како студент денес еден од најдобите актери во историјата?

Читај повеќе