Раскинавте со долгогодишниот партнер - како да продолжите понатаму?

Правевте планови како ќе го поминете животот заедно, но работите тргнаа наопаку. Да ја заборавите саканата личност е еден од најтешките предизвици со кои ќе се соочите.

Доколку во моментот поминувате низ оваа фаза, треба да си ги поставите следните прашања пред да продолжите понатаму.

„Дали сум одговорна за своите постапки“?

Преземањето на одговорноста е важен чекор во секој однос, особено ако е еден од проблемите во врската. Тоа ќе ви укаже дека е еден од проблемите. Мора да бидете потполно присутни во сегашноста и да ги почитувате другите, доколку сакате да ве почитуваат и вас.

„Дали сè е како што требало да биде“?

Никој и ништо не е совршено, но доколку си објасните дека во вашата врска имало повеќе тажни отколку среќни моменти, тоа ќе ви помогне да не тагувате и да сфатите дека вашата вистинска среќа допрва доаѓа.

„Дали се почитував себеси во врската“?

Многу често, во љубовните врските правиме компромиси поради партнерот и го прилагодуваме неговиот живот на нашиот. Запрашајте се дали сте мислеле на вашите желби и дали сте се ставале себеси на прво место? Ако некој од овие одговори е негативен, ќе сфатите дека раскинувањето било неопходно.

„Што сега“?

Откако ќе го изговорите ова прашање, ќе сфатите дека пред вас е сосема нов свет на можности и слобода, време е да престанете да мислите на минатото и да ги отворите вратите на сегашноста.

реклама

Бил Гејтс: Пандемијата за богатиот свет ќе заврши до 2021, за другите подоцна

Read more

Што треба да правите по секое вежбање за да стопите двојно повеќе масни наслаги?

Read more

Пет најчести лаги кои жените ги кажуваат за сексот

Read more

10 август 1913, Со Букурешкиот договор била поделена Македонија

Read more

Љубов и секс

Колку калории се трошат за време на сексот?

Read more

Пет најчести лаги кои жените ги кажуваат за сексот

Read more

Пет грешки во сексот поради кои изгледате како почетник

Read more

Како мастурбацијата влијае на здравјето?

Read more

Магазин

  • play_arrow

Најскапата маска против COVID-19 е од злато и дијаманти

Читај повеќе

Колку калории се трошат за време на сексот?

Читај повеќе

Арнолд Шварценегер стана дедо

Читај повеќе
  • play_arrow

Мајк Тајсон три рунди се бореше со ајкули и победи со „нокаут“

Читај повеќе

Зошто некои луѓе минуваат со полесни симптоми, а други се борат за живот?

Читај повеќе

Пет најчести лаги кои жените ги кажуваат за сексот

Читај повеќе
  • play_arrow

Бил Гејтс: Пандемијата за богатиот свет ќе заврши до 2021, за другите подоцна

Читај повеќе
  • play_arrow

Здраво и вкусно: Осум рецепти за врап со туна и пилешко

Читај повеќе
  • filter

Највисокиот монтажен облакодер во светот се гради во Сингапур

Читај повеќе