Раст на Волстрит пред извештајот за инфлацијата

На Волстрит, акциите пораснаа во понеделникот бидејќи инвеститорите се надеваа дека новите податоци ќе покажат дека инфлациските притисоци во САД се намалуваат, што би можело да ја натера американската централна банка да го забави темпото на зголемување на каматните стапки. Dow Jones порасна за 1,58 отсто, на 34.005 поени, додека S&P 500 зајакна 1,43 отсто, на 3.990 поени, а индексот Nasdaq за 1,26 отсто, на 11.143 поени.

Откако минатата недела овие индекси паднаа поради зголемениот ризик од рецесија, на првиот ден од новата недела тие повратија дел од тие загуби. Тоа е благодарение на надежите на инвеститорите дека извештајот за потрошувачките цени што треба да се објави во вторник ќе покаже дека инфлаторните притисоци се намалуваат.

Аналитичарите анкетирани од Reuters проценуваат дека растот на малопродажните цени се забави на 7,3 отсто во ноември, од 7,7 отсто еден месец претходно, и дека стапката на базичната инфлација се лизна од 6,3 на 6,1 отсто. Сепак, постои ризик податоците за инфлацијата да бидат малку повисоки бидејќи во ноември производствените цени пораснаа повеќе од очекуваното.

Токму оваа информација објавена во петокот имаше најголемо влијание врз падот на цените на акциите на Волстрит на крајот на минатата недела. Олеснувањето на инфлацијата, пак, ќе и овозможи на ФЕД да го забави темпото на зголемување на каматните стапки. По серијата зголемувања на каматните стапки за 0,75 процентни поени, пазарот проценува дека ФЕД на седницата во среда ќе ги зголеми каматните стапки за 0,50 процентни поени.

Отворени прашања за активностите на ФЕД

Но, прашањата ќе останат отворени до кое ниво ФЕД ќе ги зголеми каматните стапки - на 4,75 или 5,00 проценти - и колку долго тие ќе останат на тие нивоа? Во моментов клучните каматни стапки се движат од 3,75 до 4 отсто, што е највисоко ниво од почетокот на 2008 година.

Многу зависи од тоа колку брзо стапката на инфлација ќе почне да се приближува до целните нивоа на ФЕД. И поради високата инфлација и како резултат на порастот на каматните стапки, Волстрит е на пат за големи годишни загуби.

Индексот S&P 500 моментално е намален за околу 16 отсто во споредба со почетокот на годината и е на пат за првиот годишен пад од 2018 година. И ако S&P 500 остане на овие нивоа до крајот на годината, ќе го забележи својот најголем годишен пад од 2008 година.

И на европските берзи вчера паднаа цените на акциите. Лондонски FTSE индексот ослабе за 0,41 отсто, на 7.445 поени, додека франкфуртски DAX се лизна за 0,45 отсто, на 14.306 поени, а париски CAC 0,41 отсто, на 6.650 поени.

Тагови
реклама

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Read more

Скандалозно исфрлен фоторепортер од Ролан Гарос

Read more

За една ноќ во Скопје 13 уапсени поради поседување дрога, меѓу нив и малолетник

Read more

Олово, кадмиум и арсен се пронајдени во домат и крставица на македонскиот пазар

Read more

Бизнис

Цели семејства од Македонија одат на сезонска работа во Хрватска

Read more

Илон Маск повторно е најбогатиот човек на светот

Read more

Дали на Европа ѝ треба „воена економија“?

Read more

Publicis Groupe Skopje најнаградувана агенција на регионалниот форум на медиуми и креативни индустрии CIM Котор 2023

Read more
 

Вести

Духовден: Празник на Светиот дух и на основањето на Христијанската црква

Читај повеќе

Бујар Османи објави план во 9 чекори за деескалација и нормализација на состојбите во Косово

Читај повеќе

Патот од Љубаниште кон Охрид делумно прооден, сообраќајот се одвива наизменично

Читај повеќе
  • filter

Големи немири во Источна Германија: Се судрија левичарите и полицијата

Читај повеќе

Сигна инспекцискиот наод: Момчето-убиец не било малтретирано од соучениците

Читај повеќе

Претпладне сончево, попладне нестабилно со пороен дожд

Читај повеќе

За една ноќ во Скопје 13 уапсени поради поседување дрога, меѓу нив и малолетник

Читај повеќе

ДУИ: И по 5 години Мицкоски не успева да излезе од сенката на Груевски

Читај повеќе

Во заедничка акција на македонската и грчката полиција запленет 161 кг кокаин во Солун

Читај повеќе