Раст на Волстрит пред извештајот за инфлацијата

На Волстрит, акциите пораснаа во понеделникот бидејќи инвеститорите се надеваа дека новите податоци ќе покажат дека инфлациските притисоци во САД се намалуваат, што би можело да ја натера американската централна банка да го забави темпото на зголемување на каматните стапки. Dow Jones порасна за 1,58 отсто, на 34.005 поени, додека S&P 500 зајакна 1,43 отсто, на 3.990 поени, а индексот Nasdaq за 1,26 отсто, на 11.143 поени.

Откако минатата недела овие индекси паднаа поради зголемениот ризик од рецесија, на првиот ден од новата недела тие повратија дел од тие загуби. Тоа е благодарение на надежите на инвеститорите дека извештајот за потрошувачките цени што треба да се објави во вторник ќе покаже дека инфлаторните притисоци се намалуваат.

Аналитичарите анкетирани од Reuters проценуваат дека растот на малопродажните цени се забави на 7,3 отсто во ноември, од 7,7 отсто еден месец претходно, и дека стапката на базичната инфлација се лизна од 6,3 на 6,1 отсто. Сепак, постои ризик податоците за инфлацијата да бидат малку повисоки бидејќи во ноември производствените цени пораснаа повеќе од очекуваното.

Токму оваа информација објавена во петокот имаше најголемо влијание врз падот на цените на акциите на Волстрит на крајот на минатата недела. Олеснувањето на инфлацијата, пак, ќе и овозможи на ФЕД да го забави темпото на зголемување на каматните стапки. По серијата зголемувања на каматните стапки за 0,75 процентни поени, пазарот проценува дека ФЕД на седницата во среда ќе ги зголеми каматните стапки за 0,50 процентни поени.

Отворени прашања за активностите на ФЕД

Но, прашањата ќе останат отворени до кое ниво ФЕД ќе ги зголеми каматните стапки - на 4,75 или 5,00 проценти - и колку долго тие ќе останат на тие нивоа? Во моментов клучните каматни стапки се движат од 3,75 до 4 отсто, што е највисоко ниво од почетокот на 2008 година.

Многу зависи од тоа колку брзо стапката на инфлација ќе почне да се приближува до целните нивоа на ФЕД. И поради високата инфлација и како резултат на порастот на каматните стапки, Волстрит е на пат за големи годишни загуби.

Индексот S&P 500 моментално е намален за околу 16 отсто во споредба со почетокот на годината и е на пат за првиот годишен пад од 2018 година. И ако S&P 500 остане на овие нивоа до крајот на годината, ќе го забележи својот најголем годишен пад од 2008 година.

И на европските берзи вчера паднаа цените на акциите. Лондонски FTSE индексот ослабе за 0,41 отсто, на 7.445 поени, додека франкфуртски DAX се лизна за 0,45 отсто, на 14.306 поени, а париски CAC 0,41 отсто, на 6.650 поени.

Тагови
реклама

Бизнис

САД ја уверуваат Европа: Ќе продолжиме да ве снабдуваме со гас

Read more

Цените на нафтата паднаа за повеќе од 2% минатата недела

Read more

Империи вон контрола: Кој ги надгледува женевските фондации кои даваат милиони?

Read more

Доларот зајакна, еврото ослабе

Read more
 

Вести

Мицотакис: Очекувам од новиот премиер изјава дека името на неговата земја е Северна Македонија и тоа ќе го користи во и вон неговата земја

Читај повеќе

Лукашенко: Се приближуваме до жешката фаза од судирот со Западот, не се опуштаме

Читај повеќе
  • play_arrow

Роберт Де Ниро: Трамп е кловн кој може да стане тиранин

Читај повеќе

Путин предупредува: Земјите од НАТО кои зборуваат за напади на руска територија треба да бидат свесни со што си играат

Читај повеќе
  • play_arrow

Протести во Тирана: Експлозии пред влезот на собранието, молотови коктели врз полицајци

Читај повеќе
  • play_arrow

Чад и пламен од моторот на авионот: Навреме откажан летот Чикаго-Сиетл

Читај повеќе
  • play_arrow

Џафери останува да ја извршува премиерската функција до изборот на новата Влада: Нема да учествувам во работата на Собранието

Читај повеќе
  • play_arrow

Собранието го доби новиот спикер: Африм Гаши избран за претседател

Читај повеќе
  • play_arrow

Премиерката на Италија дочека да се реваншира: Јас сум кучката Мелони, вие како сте?

Читај повеќе