Раст на Волстрит, тргувањето е неизвесно

Берзанските индекси на Волстрит забележаа раст денеска, по големиот пад минатата недела, но тргувањето беше неизвесно во очекување на одлуките и пораките на американската централна банка за каматните стапки.

Откако го забележаа најголемиот пад од јуни минатата недела, индексите вчера закрепнаа дел од загубите, но тргувањето беше претпазливо. На тоа укажува слабиот обем на тргување. Само 9,58 милиони акции се сменија, што е шести најнизок дневен обем оваа година. Ова е резултат на неизвесноста на инвеститорите во однос на зголемувањето на каматните стапки од страна на американската централна банка.

Повеќето аналитичари очекуваат лидерите на ФЕД да ги зголемат клучните каматни стапки за 0,75 процентни поени трет пат по ред на дводневниот состанок, кој завршува во среда. Сепак, откако минатонеделните податоци покажаа дека инфлацијата во САД е повисока од очекуваната во август, се шпекулира дека ФЕД може да ги зголеми каматните стапки за цел процентен поен.

„Сите очи се вперени во ФЕД“

„Сите очи се вперени во ФЕД и чекаме што ќе одлучат и кажат челниците на централната банка во среда. Мислам дека тргувањето ќе биде слабо дотогаш“, вели Џош Маркман, партнер во Bel Air Investment Advisors.

Инвеститорите стравуваат дека инфлацијата би можела да остане на високи нивоа подолго од очекуваното, што би го принудило ФЕД да ја заостри монетарната политика и во наредната година.

А тоа може да ја доведе економијата во подлабока рецесија. Технички, американската економија веќе западна во рецесија, имајќи предвид дека во последните два квартали паѓа на квартална основа, но засега оваа рецесија е плитка.

На пазарот на капитал негативно влијае и забавувањето на растот на глобалната економија, како што предупредија минатата недела Меѓународниот монетарен фонд и Светската банка.

Од овие причини вчера паднаа цените на акциите на повеќето европски берзи. Лондонскиот FTSE индекс ослабе за 0,62 отсто, на 7.236 поени, а париски CAC за 0,26 отсто, на 6.061 поен. Франкфуртски DAX зајакна, пак, за 0,49 отсто, на 12.803 поени.

Тагови
реклама

Авион ја промаши пистата кај Монпелје и заврши во езеро

Read more

Потенцијално сценарио: Како би изгледал нуклеарниот напад на Путин во Украина?

Read more

Надал плачеше за Федерер, на крајот и Ѓоковиќ се расплака

Read more

Прво сценарио: Русите фрлаат нуклеарка, Американците одговараат и толку  - кое е второто?

Read more

Бизнис

Дали знаете што е шринкфлација?

Read more

Стравот од рецесија ја турна цената на нафтата под 80 долари

Read more

Истражување на Microsoft: Шефовите мислат дека вработените помалку работат од дома

Read more

И Швајцарската народна банка ги подигна каматните стапки

Read more
 

Вести

Русија го смени заменикот на Шојгу

Читај повеќе

Ураганот Фиона го погоди источниот дел на Канада

Читај повеќе

Авион ја промаши пистата кај Монпелје и заврши во езеро

Читај повеќе

Притвор за двајца крадци фатени на дело во Кумановско

Читај повеќе

Кина ги предупреди САД дека испраќаат „опасни сигнали“ до Тајван

Читај повеќе

Потенцијално сценарио: Како би изгледал нуклеарниот напад на Путин во Украина?

Читај повеќе

Штипската „Пастрмалијада“ продолжува вечерва со настап на Тони Цетински

Читај повеќе

Сончево со ниски утрински температури

Читај повеќе

Бектеши: Се прават напори наставата во зимскиот период да се одвива со физичко присуство

Читај повеќе