Расте бројот на млади пушачи во Германија

Бројот на млади пушачи во Германија нагло се зголеми во последните три години, покажуваат истражувањата.

Дури 11 отсто од луѓето на возраст од 16 до 29 години се опишале како редовни пушачи, во споредба со само шест отсто во 2020 година, објави медиумската групација Funke врз основа на истражување нарачано од фондот за здравствено осигурување KKH.

Според истражувањето, 2 отсто од испитаниците се опишуваат себеси како повремени пушачи, а 87 отсто како непушачи. Во возрасната група од 30 до 49 години уделот на редовните пушачи благо се зголемил од 19 на 21 отсто, додека во групата од 50 на 69 години бројот на пушачи паднал од 23 на 19 отсто.

Севкупно, 18 отсто од оние на возраст над 16 години се редовни пушачи, покажа истражувањето. 74 отсто од жените и 77 отсто од мажите изјавиле дека не се пушачи.

„Загрижувачки е фактот што особено младите луѓе пушат повеќе, и тоа редовно“, изјави Мајкл Фалкенштајн, експерт за проблеми со зависноста од KKH, за весникот Funke.

реклама

Едно овошје е број еден за намалување на крвниот притисок

Read more

Решението за лошиот здив од лукот стои во фрижидерот

Read more

Зошто археолозите стравуваат да ја отворат гробницата на првиот кинески император?

Read more

Апасиев: Убиецот на Ибе Паликуќа сега има улица во Скопје

Read more

Живот

Решението за лошиот здив од лукот стои во фрижидерот

Read more

Модната еволуција на Скопје - спојување на стилот и одржливоста на 27. издание на Моден викенд Скопје

Read more

Кои се карактерни особини на добрите татковци?

Read more

Направете сами: Домашен пилинг против сува кожа на рацете

Read more
 

Магазин

Фројд, грешка си: Пикањето на емоциите „под тепих“ сепак не е толку страшно?

Читај повеќе

Експертите предупредуваат на „тивкиот убиец“ без симптоми

Читај повеќе

4 сериозни болести може да се откријат по симптоми што се појавуваат на усните

Читај повеќе

Решението за лошиот здив од лукот стои во фрижидерот

Читај повеќе

Едно овошје е број еден за намалување на крвниот притисок

Читај повеќе

Колку секс во просек има жената во брак?

Читај повеќе

Модната еволуција на Скопје - спојување на стилот и одржливоста на 27. издание на Моден викенд Скопје

Читај повеќе

Кои се карактерни особини на добрите татковци?

Читај повеќе

Прегледи кои жените не треба да ги избегнуваат после 30-тата година

Читај повеќе