Расте цената на златото

Светските цени на златото растат, покажуваат податоците од њујоршката берза Комекс.

Јунските цени на златото пораснаа за речиси еден процент и се тргува за 1.773 долари за унца. За време на тргувањата денеска цената порасна речиси до 1.775,8 долари, што е највисоко ниво од септември 2012 година.

Цената на златото расте откако првиот човек на Федералните резерви на САД (ФеД), Џером Пауел, изјави дека невработеноста во САД во вториот квартал на 2020 година може да се искачи до 25 проценти, а економијата и БДП да се намалат за 20 отсто.

– Резултатите ќе бидат многу лоши, ќе има голем пад на економската активност, голема невработеност, изјави Пауел денеска за СBS.

Тој во средата изјави дека „големината и темпото на економскиот пад се незабележани досега уште од Втората светска војна“. ФеД не исклучува и нов колапс на американските финансиски пазари.

Но, како што изјави Пауел денеска, економијата, можеби бавно, но ќе се обнови.

– Нашата економија беше силна само пред два месеца, одговоривме со робустни мерки. Одиме со бавна и постепена обнова во втората половина на 2020 годиа, која предвидувам да трае до крајот на 2021 година, кога американската економија ќе се врати во нормала, но и во многу посилна состојба, изјави тој. 

реклама

Што треба да јадете за да набилдате мускули побрзо?

Read more

Седум особини кои покажуваат дека сте натпросечно интелигентни

Read more

Третиот убиец на Саздовски екстрадиран и спроведен во земјава

Read more

Никогаш не вртете грб на гладна камила: Најопасните селфи фотографии

Read more

Бизнис

Норвешката Влада бара да се инвестира повеќе во американски отколку во европски акции

Read more

Основачот на Lidl е најбогатиот Германец

Read more

Афера на векот: Светски банки со години им помагале на криминалци да префрлаат милијарди долари

Read more

Оштетените штедачи од Еуростандард банка бараат закон за нивно обесштетување

Read more

Вести

Почина деветмесечно бебе во струмичката болница, полицијата спречи нов инцидент

Читај повеќе

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Руското Обвинителство бара да го сослуша Навални во Германија

Читај повеќе

Дали Швеѓаните го победија коронавирусот со нивната стратегија?

Читај повеќе

Нови 45 случаи, 7 лица починаа од COVID-19

Читај повеќе

Пратениците на БЕСА ќе бидат независни во Парламентот

Читај повеќе

Платите во Германија: За странците 900 евра помалку отколку за Германците

Читај повеќе

Кои се државите во кои сѐ уште нема корона?

Читај повеќе

Дачиќ за барањето за признавање на МПЦ: Очекуваме Вселенскиот патријарх да биде против

Читај повеќе