Расте продажбата на книгата за Нострадамус откако ја предвиде смртта на Елизабета

Зголемениот раст на продажба на книгата на Нострадамус во Британија откако тој ја „предвиде“ годината на смрт на кралицата Елизабета II е доказ дека сѐ уште има луѓе кои веруваат во пророци.

Имено, многумина тврдат дека тој пред повеќе од 450 години „знаел“ кога ќе умре британската кралица. Во книжарниците владее лудило за книгата „Nostradamus: The Complete Prophecies for the Future“ (Нострадамус: Целосни пророштва за иднината), напишана од Марио Рединг.

Седум дена пред смртта на кралицата биле продадени само 5 примероци од оваа книга. Меѓутоа, откако таа почина, т.е. во периодот од 8 до 15 септември се продале дури 8 илјади примероци, пишува Sunday Times.

Така, во книгата, меѓу другото, се наведува и она Нострадамусово „предвидување“: „Кралицата Елизабета II ќе умре во 2022 година на 96 години“.

Инаку, многу луѓе ширум светот веруваат дека Нострадамус е генијалец затоа што го „предвидел“ Големиот пожар во Лондон, доаѓањето на Хитлер на власт и многу други настани. Некои дури тврдат дека знаел кога ќе започне војната во Украина.

реклама

Руска докторка открива која храна е „гориво за канцер“ по 40-тата година

Read more

Апасиев: Убиецот на Ибе Паликуќа сега има улица во Скопје

Read more

Снег во Шведска - 118 години тоа не се случило во овој период од годината

Read more

Зошто археолозите стравуваат да ја отворат гробницата на првиот кинески император?

Read more

Живот

Решението за лошиот здив од лукот стои во фрижидерот

Read more

Модната еволуција на Скопје - спојување на стилот и одржливоста на 27. издание на Моден викенд Скопје

Read more

Кои се карактерни особини на добрите татковци?

Read more

Направете сами: Домашен пилинг против сува кожа на рацете

Read more
 

Магазин

Решението за лошиот здив од лукот стои во фрижидерот

Читај повеќе

Едно овошје е број еден за намалување на крвниот притисок

Читај повеќе

Колку секс во просек има жената во брак?

Читај повеќе

Модната еволуција на Скопје - спојување на стилот и одржливоста на 27. издание на Моден викенд Скопје

Читај повеќе

Кои се карактерни особини на добрите татковци?

Читај повеќе

Прегледи кои жените не треба да ги избегнуваат после 30-тата година

Читај повеќе

Направете сами: Домашен пилинг против сува кожа на рацете

Читај повеќе
  • play_arrow

Што би се случило ако обична игла удри во Земјата со брзина на светлината?

Читај повеќе

Како да знаете дека е време за нов почеток?

Читај повеќе