Расте тензијата на Кавказ: Загинати и ранети ерменски и азербејџански војници

МИА / КАЈГАНА
/ 14.07.2020 / 14:55

Азербејџански генерал и полковник загинаа во судирите на границата меѓу Азербејџан и Ерменија, а од ерменска страна загинаа околу 100 војници, информира заменик министерот за одбрана на Азербејџан, Керим Велиев.

Велиев рече дека за време на дводневните борби, азербејџанската армија „елиминирала до 100 непријателски војници“, како и голема количина тешко оружје и моторни возила. Тој додаде дека се уништени и голем број „важни објекти“.

Азербејџанските власти потврдија дека вкупно 5 нивни воени лица загинаа, а петмина се повредени.

Ерменскиот премиер Никол Пашинјан ги демантраше изјавите на спротивната страна дека стотина ерменски војници се убиени наведувајќи дека нема ниту еден загинат, туку 5 повредени.

Конфликтот меѓу двете земји, кој трае од 1988 година поради спорот околу регионот Нагорно-Карабах, ескалираше во неделата, кога азербејџанското Министерство за одбрана објави дека ерменската страна гранатирала позиции на земјата на границата. Во Нагорно-Карабах живеат етнички Ерменци, но е под контрола на Азербејџан. Жителите сакаат обединување со Ерменија, а во 1991 година прогласија независност како Република Арцах. Досега ниту една држава освен Ерменија ја нема признаено независноста, освен осумте американски сојузни држави Калифорнија, Хаваи, Џорџија, Мичиген, Луизијана, Род Ајленд, Масачусец и Мејн, како и австралиската сојузна држава Нов Јужен Велс.

реклама

Мајка во Шведска 28 години го држела синот во заробеништво

Read more

Убавица на денот: Хајди Греј

Read more

Непознат објект прелета покрај Земјата, научниците не знаат што е

Read more

Низ фотографии: Пеколни температури во Австралија

Read more

Свет

Авганистанските воени хеликоптери гаѓале талибанци, усмртиле и раниле деца

Read more

Мајка во Шведска 28 години го држела синот во заробеништво

Read more

Ужас во Германија: Автомобил прегази група луѓе на пешачка зона

Read more

Попова: Русија има прототип на вакцина против ХИВ

Read more

Вести

Авганистанските воени хеликоптери гаѓале талибанци, усмртиле и раниле деца

Читај повеќе

Дел од повеќе скопски општини утре и задутре без струја

Читај повеќе

1.069 нови случаи на COVID-19, 29 починати и 1.242 оздравени

Читај повеќе

Усвоен протокол за ски-центрите: Редарска служба пред билетарите и ски-лифтовите

Читај повеќе

Мајка во Шведска 28 години го држела синот во заробеништво

Читај повеќе

Владата предлага продолжување на рокот за кризна состојба до 30 јуни

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Ужас во Германија: Автомобил прегази група луѓе на пешачка зона

Читај повеќе

Непознат сторител ограбил починат пациент во ковид-центар

Читај повеќе

Попова: Русија има прототип на вакцина против ХИВ

Читај повеќе