Разбиена мрежа за шверц на тутун и проституција меѓу Бугарија и Франција

Шест лица беа обвинети, од кои двајца се ставени в затвор во Бордо, по демонтирање на мрежа која главно се занимавала со трговија со цигари, но и со проституција, меѓу Франција и Бугарија.

Според француската жандармерија, шесте упатени Бугари, пет мажи и една жена на возраст од 21 до 70 години, беа обвинети за злосторнички заговор, увоз и шверцување и организирана банда од произведен тутун, лажна продажба на мало во организирани банди од произведен тутун. Еден од осомничените исто така беше обвинет за перење пари, организирано прикривање банда и наведување на проституција. Уште едно лице е уапсено во Бугарија по европска потерница.

Во оваа голема операција, биле ангажирани околу 150 жандарми и судски цариници, започнала во понеделникот истовремено во Франција (Бордо и Мојсак во Тарн-е-Гарон) и во Бугарија, при нов увоз на шверцуван тутун. Вкупно имало единаесет апсења, вклучувајќи неколку во камп лоциран во хангар што не се користеше во Бордо, оставен на располагање од градското собрание по неодамнешната евакуација на дива окупација на локал.

Акцијата, според жандармеријата, е резултат на истрагата која траеше неколку месеци, започната во февруари 2019 година, со набљудување од страна на жандармеријата на Бугарин, вклучен во прикривање на украдени предмети во Ланде. Истрагите откриле пренесување од страна на осомничените, на млади жени од Бугарија кои се проституирале во Бордо и докази за шверцувани цигари. Профитот од овој шверц се проценува помеѓу 200.000 и 400.000 евра.

Во акцијата се запленети и околу 90.000 евра во готовина, осум возила и 650 штеки цигари, како и неколку недвижнини во Бугарија, инвестиции со кои се переле средствата.

реклама

Кој е полицаецот кој со три потези спречи трагедија во Капитол хил?

Read more

Нов скандал го тресе Холивуд: Актерот Арми Хамер обвинет дека е канибал и садист

Read more

Спасовски: Секогаш ќе се најде некој мангуп за да се пофали на социјалните мрежи и да покаже дека е интересен

Read more

Беровец лажел дека е киднапиран и изнудил 10.000 евра од татко му

Read more

Свет

Кој е Армин Лашет, човекот кој би можел да ја наследи Ангела Меркел?

Read more

Дутерте: Претседателската работа не е за жени

Read more

Почна најмасовната вакцинација против COVID-19 во светот

Read more

СЗО до своите членки: Не воведувајте обврска за доказ за вакцинирање или имунитет при патување

Read more
 

Вести

Нови 361 заразени, починати 14, оздравени 2.116 лица

Читај повеќе

Кој е Армин Лашет, човекот кој би можел да ја наследи Ангела Меркел?

Читај повеќе

Беровец лажел дека е киднапиран и изнудил 10.000 евра од татко му

Читај повеќе
  • play_arrow

Откриени гости и странски државјанки во угостителски објект со забрана за работа во Охрид

Читај повеќе

Приведени три лица од гостиварско поради трговија со кокаин

Читај повеќе

Пристигнаа милион кинески вакцини во Србија, новинарите со приоритет во вакцинацијата

Читај повеќе

Дутерте: Претседателската работа не е за жени

Читај повеќе

Во Скопје санкционирани 219 возачи, 18 за возење без возачка дозвола

Читај повеќе

Почна најмасовната вакцинација против COVID-19 во светот

Читај повеќе