Разјаснет небесниот феномен кој го сними пилот во лет

Пред неколку дена пилотот Дастин Магард објави неверојатна сцена која ја снимил од својот авион додека летал над Тихиот Океан.

Под него, среде никаде, се појавиле светлоцрвени светла, а не долго потоа луѓето на социјалните мрежи почнаа да шпекулираат. Некои тврдат дека се работи за вонземјани, други дека се работи за вулкани, но точниот одговор на крајот го дде експертот за временски прилики, Нил Џејкобс.

Remote video URL

Тој рече дека прво мислеле дека е воена вежба и се шегувале, но на крајот не биле ни малите „зелени“, односно „црвените“, ниту пак воена вежба, туку дека станува збор за обични рибарски чамци.

Рибарите често користат LED светилки бидејќи тие привлекуваат риби, а дека навистина станува збор за рибарски чамци потврдиле на веб-страницата Global Fishing Watch, која дури ги навела имињата на чамците што биле таму. Инаку, светлата понекогаш знаат да бидат толку силни што може да се видат и од Меѓународната вселенска станица.

реклама

Октоберфест: Пивото никогаш поскапо, посетители значително помалку

Read more

Цените на нафтата паднаа на најниско ниво од јануари

Read more

Првиот трејлер за „Asterix and Obelix: The Middle Kingdom“ со Златан Ибрахимовиќ

Read more

На кого Русија ќе продава нафта откако ќе настапи целосното ембарго на ЕУ?

Read more

Чек дис аут

Фејл компилација на неделата

Read more

15 неверојатни машини за кои не би верувале дека постојат

Read more

Поглед во напуштен ирски хотел што го „окупирала“ природата

Read more

Еротска соба и искривен под: Музејот на мамурлаците во Загреб е европска атракција

Read more
 

Магазин

Продолжен работниот век на жените во Швајцарија, ќе се пензионираат на 65 години

Читај повеќе

Вкусна зимница: Џем од сливи со рум

Читај повеќе

Меган Маркл опишана како нарцисоиден социопат во новата книга за кралското семејство

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои се најдобри лажговци и манипулатори

Читај повеќе

Кои грешки ги правиме додека пиеме чај, а не сме ни свесни за тоа?

Читај повеќе

Направи сам: Домашно средство против комарци и муви

Читај повеќе

Четири основни причини зошто многумина глумат оргазам

Читај повеќе

Штедливо и вкусно: Пица од стар леб

Читај повеќе

Научно докажано: Ако јадете ореви ќе живеете подолго

Читај повеќе