Разјаснета причината за небесниот феномен над Нов Зеланд

Мистериозната светлосна спирала на ноќното небо, која е фотографирана во близина на Нов Зеланд, го разбуди интересот на пошироката јавност и започна дебата за причината за оваа појава.

Необичната глетка на небото над Нов Зеланд

Според експертите, причината за оваа појава не се ниту вонземјаните, ниту игра на светлината, туку ракетата на „умирање“ на SpaceX, како што пренесува Daily Mail.

Спирален облак од гас кој во неделата околу 19:30 часот го осветли небото над градот Нелсон, беше видлив во должина од 750 километри. Експертите сугерираат дека тоа е најверојатно последица на проектот SpaceX кој само неколку часа порано ја лансираше ракетата Falcon 9 со сателитот Globalstar DM15.

Лансирањето на Falcon 9

Во моментот кога ракетата го пушти својот товар, жителите на планетата Земја можеа да видат трага од пареа која ја рефлектира сончевата светлина и зад себе остави мистериозен син вител.

Според Астрономското здружение на Њу Плимут, причината за спиралата која ги привлече погледите е процесот на обезпенување на горивото или издувниот облак од лансираната ракета.

Лансирањето снимено од Веро Бич на Флорида

„Слични ефекти беа забележани и порано, а Globalstar 2 FM15 на SpaceX веројатно помина покрај Нов Зеланд околу тоа време“, се вели во нивната објава на социјалните мрежи.

Луѓето кои ја забележале оваа појава сведочат дека ова било „уникатно“ искуство, бидејќи вителот одел по небото и полека исчезнувал додека се оддалечувал.

реклама

Роналдо отвори и петти хотел: Луксуз и високи цени, базен, спа и посебна исхрана

Read more

Три раси на кучиња кои најмногу личат на волци

Read more

Тинејџерите сѐ повеќе го напуштаат Facebook

Read more

Тенисер среде натпревар нарача бургер и го изеде

Read more

Вести

Xiaomi претстави функционален хуманоиден робот

Read more

Арктикот се загрева речиси четирипати побрзо од глобалниот просек

Read more

Деринкују - древен подземен град во Турција кој бил откриен од кокошки

Read more

Науката издвои 25 најубави градови во светот според златен пресек

Read more
 

Гик

Тинејџерите сѐ повеќе го напуштаат Facebook

Читај повеќе

Xiaomi претстави функционален хуманоиден робот

Читај повеќе

Арктикот се загрева речиси четирипати побрзо од глобалниот просек

Читај повеќе

Митови и вистини за полнењето батерија на смартфонот

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Motorola го претстави флагшипот Moto Razr 2022

Читај повеќе
  • filter

Деринкују - древен подземен град во Турција кој бил откриен од кокошки

Читај повеќе

Науката издвои 25 најубави градови во светот според златен пресек

Читај повеќе

Снимен феноменален момент: Две галаксии се судираат и се спојуваат

Читај повеќе

Како да го спасите телефонот ако ви падне во солена вода?

Читај повеќе