Разликата помеѓу Константинопол и Истанбул

Често се вели дека Константинопол е старото име за Истанбул, но кога ќе се споредат двата града, всушност разликата е огромна.

Создаден под името Византион во 660 година пред новата ера, градот полека се развивал и се ширел во големина станувајќи еден од најважните градови на Медитеранот. Во 330 година од новата ера императорот Константин Велики го направил престолнина на Римската империја. Градот бил разубавен, зацврстен и често го нарекувале Нов Рим. Од 395 до 1453 година бил престолнина на Византија, а станал и најголем европски град. Потоа на 29 мај 1453 година бил освоен од Османлиите по 53-дневна опсада.

Константинопол

Денес, градот е значително поголем и со друго име: Истанбул. Се простира на површина од над 5 илјади кми има 15,5 милиони жители.

Тагови
реклама

Чек дис аут

Чекај да те растегнам малку

Read more

Мртви птици преплавија руски град и предизвикаа лавина теории на заговор

Read more

Никогаш не вртете грб на гладна камила: Најопасните селфи фотографии

Read more

Кијану Ривс меѓу кадифени мечиња е сѐ што треба да видите денес на интернет

Read more

Магазин

Љубовен хороскоп: Идеални партнери за родените во знакот Вага

Читај повеќе

Неколку совети како да се здебелите на природен начин

Читај повеќе

Најтоксичната работа во вашиот фрижидер

Читај повеќе
  • filter

„Баш си сладок, штета што си во кола“ – Што може да научиме од герила акцијата во Белград?

Читај повеќе

Многу мажи се плашат од жените родени во овој хороскопски знак

Читај повеќе

Секс-поза која ветува длабока пенетрација и силни оргазми

Читај повеќе
  • play_arrow

Чекај да те растегнам малку

Читај повеќе

Предлог за брз ручек: Ослиќ во лут сос од домати

Читај повеќе

Одржливата мода во фокусот на Моден викенд Скопје: Дали сме подготвени?

Читај повеќе