Размена на Талибанци за Американец и Австралиец

Исламабад, 19 ноември 2019 (МИА) – Претставници на Талибанците изјавија за американски медиуми дека тројца Талибанци затвореници ослободени од Кабул се на пат за Катар, каде ќе бидат разменети за американски и австралиски заложници кои ги држат бунтовниците.

Засега е непознато каде се наоѓаат двајцата заложници, Американецот Кевин Кинг и Австралиецот Тимоти Викс.

Тројцата талибански затвореници, меѓу кои и Анас Хакани, помладиот брат на Сираџудин Хакани, кој ја предводи злогласната мрежа Хакани, требаше да бидат ослободени пред повеќе од една недела по наредба на авганистанскиот претседател Ашраф Гани.

реклама

Што е амониум нитрат – соединението што наводно го крена Бејрут во воздух?

Read more

Трогателна снимка од Бејрут: Татко го заштитува синот од силните експлозии

Read more

Пандемијата ќе биде под контрола за четири до осум недели ако сите почнат да носат маска  - веднаш

Read more

Како мастурбацијата влијае на здравјето?

Read more

Свет

Моментот кога се случи експлозијата во Бејрут и што остана по неа

Read more

Снег во август: Зимска идила во Швајцарија и во Италија

Read more

Трамп: Бејрут е нападнат, тоа беше бомба

Read more

Во експлозијата во Бејрут загинаа повеќе од 100 луѓе, а околу 4.000 се повредени

Read more

Вести

Паднат процентот на заболени од тестирани во однос на минатата недела

Читај повеќе

Тактилни слики со Брајово писмо изложени во Археолошкиот музеј

Читај повеќе

РКЕ: Поскапувањето на струјата нема да ја зголеми цената на останатите производи

Читај повеќе

Прогласена кризна состојба на јужната и северната граница

Читај повеќе

Предупредување: Времето е нестабилно, не се движете покрај реки и речни брегови

Читај повеќе

До 10 август туристичките агенции може да се регистрираат на платформата „Дома си е дома“ за користење ваучери

Читај повеќе

Голем пожар избувна на депонијата кај Добрашинци

Читај повеќе

Нови 88 случаи од 1.507 тестирања за COVID-19

Читај повеќе

Лажна вест е дека МВР распишало оглас за вработување 500 полицајци

Читај повеќе