Кошарка

Размена на титаните: Оклахома го доби Пол, а Вестбрук замина во Хјустон

12. јули 2019 - 8:50 | МИА

Оклахома Сити го смени бекот Расел Вестбрук со Крис Пол во договор со Хјустон од кој го доби и правото на противникот за избор во првиот круг на Драфтот во 2024 и 2026 година, како и можност да користи уште два избори во 2021 и 2025 година.

Во Хјустон, 30-годишниот Вестбрук ќе биде повторно соиграч со Џејмс Харден со кого играа заедно во Оклахома Сити во периодот 2009-2012 година, а во последната сезона стигнаа до финалето во НБА.

Триесет и четири-годишниот Пол се враќа во Оклахома, каде ја започна својата кариера во 2005 година и одигра две сезони таму.

Најдобриот реализатор во Лигата во последната кампања, Вестбрук запиша просечно „трипл-дабл“ за трета сезона по ред во 2018/2019, која ја заврши со 22,9 поени, 11,1 скока и 10,7 асистенции во 73 натпревари.

Договорот му е за четири години во вредност од 171,2 милиони долари, вклучувајќи и опција за откупување од играчот за 47,1 милиони долари за сезоната 2022/2023.

Деветкратниот учесник во Натпреварот на ѕвездите, Пол, постигнуваше просечно 15,6 поени, 8,2 асистенции, 4,6 скока и 2,0 украдени топки во 58 натпревари минатата сезона.

Договорот му е за три години во вредност од 124,1 милиони долари со опција за откупување за 44,2 милиони долари во сезоната 2021/2022.

Коментирај