Разорно торнадо уништи цели населби на југот на САД, прогласена е вонредна состојба

Џо Бајден прогласи вонредна состојба во САД за делови од Мисисипи погодени од разорно торнадо, каде што најмалку 26 лица загинаа во катастрофални бури во јужниот дел на државата.

Дваесет и пет лица загинаа, а десетици се повредени во Мисисипи, ширум регионот Делта и околу неговиот североисточен дел, додека уште еден маж почина во соседната држава Алабама.

Ова е најголемиот број на жртви од торнадо во Мисисипи во повеќе од пет децении, бидејќи невремето најсилно ги погоди некои од најсиромашните области на најсиромашната држава во Америка.

Во градот Ролинг Форк, кој има околу две илјади жители, цели населби беа претворени во урнатини. Снимките и фотографиите од социјалните мрежи покажуваат искршени автомобили, урнати градски водни кули и свиткани стебла на дрвја.

URL

Градската болница во споменатиот регион за време на невремето остана без струја, што значи дека пациентите и жителите на старечките домови мораа да бидат префрлени на лекување во други градови.

Американскиот конгресмен Бени Томпсон, кој го претставува регионот Делта во Вашингтон и е единствениот демократ во конгресната делегација на Мисисипи, рече дека многу општински згради во Ролинг Форк се целосно уништени или тешко оштетени, вклучително и полициската станица, градското собрание и судот, пишува The Guardian.

URL

Раните проценки на Националната метеоролошка служба, добиени од извештаите за бура и податоци од радарот, го нагласија огромниот размер и моќ на торнадото. На скала од 5, „твистерот“ добил оцена EF-4, што значи дека неговите максимални налети на ветерот биле помеѓу 100 и 120 милји на час.

Метеоролозите процениле дека торнадото било на земја повеќе од еден час и поминало најмалку 170 милји, километража што ја опишале како „многу ретка“.

Тагови
реклама

Рани симптоми кои укажуваат на можност за мултиплекс склероза

Read more

Губење титула на бугарски начин

Read more

Рецепт на денот: Зелник од пченкарно брашно

Read more

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Read more

Свет

Со ритуал исчистен олтарот на папата, откако го осквернави гол маж

Read more

Најсмртоносна планинарска сезона на Монт Еверест: Непал ги заостри правилата

Read more

Лукашенко: Со Украина направивме само една грешка

Read more

Големи немири во Источна Германија: Се судрија левичарите и полицијата

Read more
 

Вести

РЕК издава сè повеќе дозволи за производство на „зелена“ струја

Читај повеќе

Со ритуал исчистен олтарот на папата, откако го осквернави гол маж

Читај повеќе

Најсмртоносна планинарска сезона на Монт Еверест: Непал ги заостри правилата

Читај повеќе

Единствена Македонија: За која интеграција во ЕУ, кое немање алтернатива и за кои европски вредности зборува СДСМ?

Читај повеќе

Лукашенко: Со Украина направивме само една грешка

Читај повеќе

Падна доларот по три недели раст, но падна и еврото

Читај повеќе

Духовден: Празник на Светиот дух и на основањето на Христијанската црква

Читај повеќе

Бујар Османи објави план во 9 чекори за деескалација и нормализација на состојбите во Косово

Читај повеќе

Патот од Љубаниште кон Охрид делумно прооден, сообраќајот се одвива наизменично

Читај повеќе