Развиен сензор кој детектира кога децата се заборавени во автомобил

Канадските научници развија сензор кој детектира кога децата се оставени сами во автомобилот, а потоа се активира алармот.

Сензорот ја користи технологијата која се користи за радари и вештачката интелигенција за активирање аларм кога децата подолго време се оставени во автомобилот. 

Тимот кој го направи овој сензор тврди дека работи со сто процентна прецизност.

Сензорот е со големина од 2,5 сантиметри, а ќе се вгради на ретровизорот. Неговите сигнали ќе се рефлектираат на децата во автомобилот, а вештачката интелигенција ќе ја анализира ситуацијата и ќе востанови дали е потребно да се активира алармот, велат научниците од Универзитетот Ватерло во Канада.

Тие истакнаа дека сензорот ќе спречи за да се заклучат вратите на автомобилот, а кога ќе се активира ќе биде доволно гласен да ги предупреди луѓето и возачите кои се наоѓаат во близина.

Овој сензор го решава проблемот кој е присутен на глобално ниво. Системот е евтин и достапен, па може да стане и дел од стандардната опрема во сите автомобили.

„За разлика од камерите, сензорот не ја загрозува приватноста. Тој продира преку седиштата и го детектира детето“, додаваат научниците.

Секоја година, во САД умираат најмалку 37 деца заборавени во автомобили, а оваа година се забележани дури 52 вакви случаи. Да се потсетиме дека летово и во Скопје, деца се оставени сами во автомобил на паркинг во скопската населба Ново Лисиче. Полицијата по реакција на граѓани ги извади од возилото и тие беа однесени во Клиничкиот центар во Скопје. За среќа, децата беа во добра здравствена состојба. 

Сензорот ќе се најде на пазарот кон крајот на 2020 година. 

реклама

Маск: Пирамидите во Египет се изградени од вонземјани

Read more

За јавните личности и приватните газиња

Read more

СЗО: Во моментов нема конечно решение за коронавирусот, а можеби нема ни да има

Read more

Задолжителен Ковид тест за тие што се враќаат во Германија

Read more

Концепти

Nissan го подготвува новиот електричен SUV

Read more

Audi го претстави концептот за новото електрично купе

Read more

Nissan со тизер го најави електричниот кросовер Ariya

Read more

Volkswagen го објави последниот тизер за Arteon

Read more

Автомобили

  • play_arrow

Sony ќе тестира електричен автомобил

Читај повеќе
  • filter

Суперспортскиот модел на Mercedes сега развива 530 коњски сили

Читај повеќе
  • filter

Поглед во освежениот BMW M5

Читај повеќе

Елон Маск: Tesla автомобилите се прескапи, потребен е поевтин модел

Читај повеќе

Nissan го подготвува новиот електричен SUV

Читај повеќе

Mitsubishi прекинува со испораката на нови модели во Европа

Читај повеќе

Најавен новиот Rolls-Royce Ghost

Читај повеќе
  • filter

Поглед во тјунираниот Mercedes-AMG GT R Pro

Читај повеќе
  • filter

BMW го претстави новиот X7 Dark Shadow Edition

Читај повеќе