Развиен сензор кој детектира кога децата се заборавени во автомобил

Канадските научници развија сензор кој детектира кога децата се оставени сами во автомобилот, а потоа се активира алармот.

Сензорот ја користи технологијата која се користи за радари и вештачката интелигенција за активирање аларм кога децата подолго време се оставени во автомобилот. 

Тимот кој го направи овој сензор тврди дека работи со сто процентна прецизност.

Сензорот е со големина од 2,5 сантиметри, а ќе се вгради на ретровизорот. Неговите сигнали ќе се рефлектираат на децата во автомобилот, а вештачката интелигенција ќе ја анализира ситуацијата и ќе востанови дали е потребно да се активира алармот, велат научниците од Универзитетот Ватерло во Канада.

Тие истакнаа дека сензорот ќе спречи за да се заклучат вратите на автомобилот, а кога ќе се активира ќе биде доволно гласен да ги предупреди луѓето и возачите кои се наоѓаат во близина.

Овој сензор го решава проблемот кој е присутен на глобално ниво. Системот е евтин и достапен, па може да стане и дел од стандардната опрема во сите автомобили.

„За разлика од камерите, сензорот не ја загрозува приватноста. Тој продира преку седиштата и го детектира детето“, додаваат научниците.

Секоја година, во САД умираат најмалку 37 деца заборавени во автомобили, а оваа година се забележани дури 52 вакви случаи. Да се потсетиме дека летово и во Скопје, деца се оставени сами во автомобил на паркинг во скопската населба Ново Лисиче. Полицијата по реакција на граѓани ги извади од возилото и тие беа однесени во Клиничкиот центар во Скопје. За среќа, децата беа во добра здравствена состојба. 

Сензорот ќе се најде на пазарот кон крајот на 2020 година. 

реклама

Трамп имал „копче за кока-кола“ во Овалната соба, Бајден го отстрани

Read more

Пет секс предизвици што треба да ги пробате во 2021

Read more

Бил Гејтс прими вакцина против коронавирус

Read more

Казни до 300 евра за одбивање да бидете попишани или ако дадете неточни податоци

Read more

Концепти

Погледнете што сѐ може да направи дигиталниот кокпит на Samsung

Read more

Volvo подготвува нов електричен автомобил

Read more

Audi RS3 пристигнува со повеќе од 400 коњски сили

Read more

Apple го подготвува својот автомобил кој ќе дебитира во 2021

Read more
 

Автомобили

  • filter

Nissan го претстави електричниот зимски кампер е-NV200

Читај повеќе

Познато кога ќе пристигне Audi e-tron GT

Читај повеќе

Секогаш чекор пред сите - Кинезите направија батерија за е-автомобил што се полни за пет минути

Читај повеќе

Зошто е лошо да го вклучите греењето пред да почнете да возите?

Читај повеќе
  • filter

Поглед во новиот Mercedes-Benz EQA - првиот електричен компактен автомобил

Читај повеќе
  • filter

Porsche ја збогатува понудата на Taycan

Читај повеќе
  • filter

Поглед во тјунираниот Mini John Cooper Works GP

Читај повеќе

Нова ера за BMW?

Читај повеќе
  • play_arrow

Погледнете како вози летачки Cadillac

Читај повеќе