‘Рчењето може да го загрози здравјето, но и врската

Новото истражување откри дека околу 80 отсто од луѓето во Велика Британија живеат со партнер кој ‘рчи или самите ‘рчат, а некои тврдат дека поради тоа раскинале со партнерот.

Милиони луѓе се принудени да спијат во посебна соба. Студијата откри дека 83 отсто од Британците ‘рчат или живеат со некого кој го прави тоа. Во повеќето случаи се виновни мажите, но во 30 отсто се виновни жените.

Повеќето луѓе откриле дека ова е причината за многубројни расправии во нивната врска или брак.

Анкетата е спроведена на 2000 возрасни луѓе кои ‘рчат, па откри дека двајца од десет луѓе се плашат да ја поминат ноќта со новиот партнер.

Речиси 5 отсто од испитаниците избегнувале да ја делат собата со некој пријател на одмор, а 12 отсто го избегнувале јавниот превоз од страв да не заспијат и да ‘рчат.

Половина од испитаниците признаваат дека нивното ‘рчење влијае на нивната врска, самодовербата и секојдневниот живот. Повеќе од 1 на 20 испитаници сметаат дека влијае и на менталното здравје.

Повеќето луѓе пробуваат различни методи за да го прекинат ‘рчењето. Најчесто помага доколку ослабете или се посоветувате со вашиот лекар.

реклама

Позата 69 е минато, секс позата 77 е новиот предизвик

Read more

Сведоци на Илинденското востание: Каква Бугарија, рече Питу Гули, за Македонија излеговме!

Read more

Доктор Дре „тежи“ 800 милиони долари, а ќерка му е бездомничка

Read more

Зошто мажите треба да ејакулираат барем 21 пат месечно?

Read more

Здравје

Трета доза: Кои земји дополнително ќе го имунизираат населението?

Read more

Рузмаринот е многу повеќе од зачин - зошто треба да го користите?

Read more

Лекарства или психотерапија – што е подобро за вас?

Read more

Колку е опасен делта сојот за бремените жени?

Read more
 

Магазин

Најдобриот рецепт за печени компири со сенф и рузмарин

Читај повеќе

За машките магазини е секс-бомба, за модните агенции не е доволно слаба

Читај повеќе

Трета доза: Кои земји дополнително ќе го имунизираат населението?

Читај повеќе

Како да заработите ова лето?

Читај повеќе
  • play_arrow

Едноставни фризури идеални за носење на пеколни горештини

Читај повеќе

Рузмаринот е многу повеќе од зачин - зошто треба да го користите?

Читај повеќе

Tрик што ќе ви помогне да слабеете со пешачење

Читај повеќе

Бил Гејтс: Дружењето со педофилот Епстин беше огромна грешка

Читај повеќе

Десерт на денот: Чоколадни бомбици со смокви

Читај повеќе