Реакции и закани од Русија по најавата на Финска за членство во НАТО

По најавата на Финска дека ќе бара членство во НАТО уследија реакции од официјална Москва.

Рускиот заменик-министер за надворешни работи, Александр Грушко, изјави дека Москва ќе преземе соодветни мерки ако НАТО распореди нуклеарни сили и инфраструктура во близина на границата со Русија.

– Ќе биде потребно да се одговори… со преземање на соодветни мерки на внимателност кои ќе обезбедат одвраќање, истакна Грушко.

Тој додаде дека не гледа „реални причини“ зошто Финска и Шведска сакаат да ѝ се придружат на Северноатлантската алијанса…

Додека потпретседателот на Одборот за одбрана во Думата, Алексеј Жураљов, истакна дека Русија може да ја збрише Финска од лицето на Земјата за 10 секунди.

Тој му се закани и на Обединетото Кралство, наведувајќи дека на руските нуклеарни проектили им треба 3 минути да стигнат до Островот.

– Американците ќе направат сѐ за да дојде до трета светска војна. Ќе се обидат да ја вовлечат цела Европа во конфликт со Русија, ќе се обидат да ја запалат ситуацијата во Азија и да размрдаат што е можно повеќе земји. Тоа ќе биде одличен начин за да се извлечат од внатрешната економска криза. За сите проблеми ќе ја обвинат војната, како што правеа во Првата и во Втората светска војна, наведе Жураљов.

На прашањето дали е можно Русија прва да нападне со атомска бомба, тој одговори: „Секако, но под услов ако се доведе во прашање самото постоење на Русија“.

Тој им се закани и на балтичките земји.

– Ние дефинитивно не се плашиме од тие кикиритки држави. Тие се како смрдливи бубачки, ќе треба да се згазнат кога ќе биде нужно. Сега бубачките се мали и смрдливи, посочи Жураљов.

реклама

Заврши најкрвавата битка во Украина, Азовстал во рацете на Русите

Read more

Полска бара демилитаризација и преименување на Калининград, Русите се изнасмеаја

Read more

Необична снимка: Уште еден доказ дека со Путин нешто не е вo ред?

Read more

Обрнете внимание: 6 важни симптоми кои укажуваат на опасен рак

Read more

Свет

Русија побара од судот да го прогласи Азов за терористичка организација

Read more

ЕУ има член што обезбедува колективна одбрана во случај на воен напад

Read more

Необична снимка: Уште еден доказ дека со Путин нешто не е вo ред?

Read more

Промена на неутралноста: Швајцарија сака да влезе во НАТО?

Read more
 

Вести

СОНК и МОН ги усогласија ставовите – платите од септември ќе се зголемат за 15 проценти

Читај повеќе

Нафтата најскапа во последните седум недели

Читај повеќе

Русија побара од судот да го прогласи Азов за терористичка организација

Читај повеќе

Пороен дожд и грмежи во попладневните и вечерните часови

Читај повеќе

ЕУ има член што обезбедува колективна одбрана во случај на воен напад

Читај повеќе

Најдени оружје и дрога при претрес, приведен скопјанец

Читај повеќе

176 нови ковид случаи во три дена, нема починати

Читај повеќе

Необична снимка: Уште еден доказ дека со Путин нешто не е вo ред?

Читај повеќе

Промена на неутралноста: Швајцарија сака да влезе во НАТО?

Читај повеќе